statystyki

Kobiety w środowisku prawniczym: Rośniemy w siłę i szturmujemy

autor: Ewa Szadkowska25.10.2013, 09:40; Aktualizacja: 25.10.2013, 14:26
Milena Bogdanowicz

Milena Bogdanowicz, radca prawny z kancelarii LSW Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy, specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prawa własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, jak również prawa mediów i reklamy. Ma 30 lat, w tegorocznej edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra zajęła 1. miejsceźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Kobiet w środowisku systematycznie przybywa i już nic tego nie zmieni. Czas skończyć ze stereotypowym myśleniem, że świat prawników to świat mężczyzn.

Takie zdanie skierowane w moją stronę nigdy nie padło, ale nieraz widziałam w oczach klientów rozczarowanie, gdy dowiadywali się od mojego przełożonego, że to ja będę prowadziła ich sprawę. Czasem wyrażali obawy, że sobie nie poradzę, zwłaszcza w trakcie rozprawy, pytali, na którym roku studiuję. Innymi słowy, podważali moje kompetencje. I zawsze byli to mężczyźni. Pamiętam zwłaszcza pewnego celebrytę, który konsekwentnie odnosił się do mnie jak do pośredniczki w kontaktach z prawdziwym mecenasem, nie przyjmując do wiadomości, że to ja wszystkim się zajmuję i nie przesyłam informacji od niego gdzieś dalej. Natomiast jedna z moich koleżanek prawniczek znalazła się w niemal identycznej sytuacji, jak ta przedstawiona przez panią. Po prostu została wzięta za asystentkę.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Mec.(2013-10-25 10:15) Zgłoś naruszenie 00

  Czas skończyć ze stereotypowym myśleniem, że świat prawników to świat mężczyzn - rzeczywiście jest to tylko stereotyp powielany wielokrotnie zazwyczaj przez osoby z poza branży. Kobiet - prawników jest znacznie więcej niż mężczyzn. Wszystkie sądy są praktycznie zdominowane przez kobiety. Dlatego nieraz dziwią komentarze dziennikarzy, skierowane pod adresem "Panów sędziów". W Polsce władza sądownicza ma zdecydowanie żeńskie oblicze.

  Odpowiedz
 • poldi(2013-10-25 14:09) Zgłoś naruszenie 00

  Gdzie się podziały prawdziwe, pewne siebie i niezależnie myślące kobiety?

  Odpowiedz
 • szturmujmy(2013-10-25 19:50) Zgłoś naruszenie 00

  Kobiety szturmują, dzieci szturmują prawniczki matki, mąż szturmuje, że dom niegościnny i bez tradycji, szefowie i szefowe prawniczek też szturmują.
  Potem tyle zwolnień lekarskich, różnych urlopów, a sprawy leżą, interesanci szturmują.
  Dobrze jest tak się szturmować.

  Odpowiedz
 • Rozbawiony mecenas(2013-10-29 06:08) Zgłoś naruszenie 00

  Ja wielokrotnie widziałem zaskoczenie w oczach klienta, gdy widział, że jestem blondynem. W jego oczach przerażenie tliło się z nadzieją, że może to nie ten mecenas, tylko jego pomocnik. Wiadomo przecież co społeczeństwo sądzi o blondynach.
  Na szczęście na sali sądowej i podczas późniejszych negocjacji klient zrozumiał, że kolor włosów nie determinuje jakości wykonywanej pracy.
  Dlaczego prasa nie pisze o tej ukrytej i powszechnej dyskryminacji opartej na negatywnym stereotypie głupiego blondyna?

  Odpowiedz
 • xa(2013-10-28 19:49) Zgłoś naruszenie 00

  A gdzie są takie sterotypu ? w środowisku traktorzystów ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane