statystyki

Kobiety w środowisku prawniczym: Rośniemy w siłę i szturmujemy

autor: Ewa Szadkowska25.10.2013, 09:40; Aktualizacja: 25.10.2013, 14:26
Milena Bogdanowicz

Milena Bogdanowicz, radca prawny z kancelarii LSW Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy, specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prawa własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, jak również prawa mediów i reklamy. Ma 30 lat, w tegorocznej edycji konkursu Rising Stars Prawnicy – liderzy jutra zajęła 1. miejsceźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Kobiet w środowisku systematycznie przybywa i już nic tego nie zmieni. Czas skończyć ze stereotypowym myśleniem, że świat prawników to świat mężczyzn.

Takie zdanie skierowane w moją stronę nigdy nie padło, ale nieraz widziałam w oczach klientów rozczarowanie, gdy dowiadywali się od mojego przełożonego, że to ja będę prowadziła ich sprawę. Czasem wyrażali obawy, że sobie nie poradzę, zwłaszcza w trakcie rozprawy, pytali, na którym roku studiuję. Innymi słowy, podważali moje kompetencje. I zawsze byli to mężczyźni. Pamiętam zwłaszcza pewnego celebrytę, który konsekwentnie odnosił się do mnie jak do pośredniczki w kontaktach z prawdziwym mecenasem, nie przyjmując do wiadomości, że to ja wszystkim się zajmuję i nie przesyłam informacji od niego gdzieś dalej. Natomiast jedna z moich koleżanek prawniczek znalazła się w niemal identycznej sytuacji, jak ta przedstawiona przez panią. Po prostu została wzięta za asystentkę.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Mec.(2013-10-25 10:15) Zgłoś naruszenie 00

  Czas skończyć ze stereotypowym myśleniem, że świat prawników to świat mężczyzn - rzeczywiście jest to tylko stereotyp powielany wielokrotnie zazwyczaj przez osoby z poza branży. Kobiet - prawników jest znacznie więcej niż mężczyzn. Wszystkie sądy są praktycznie zdominowane przez kobiety. Dlatego nieraz dziwią komentarze dziennikarzy, skierowane pod adresem "Panów sędziów". W Polsce władza sądownicza ma zdecydowanie żeńskie oblicze.

  Odpowiedz
 • poldi(2013-10-25 14:09) Zgłoś naruszenie 00

  Gdzie się podziały prawdziwe, pewne siebie i niezależnie myślące kobiety?

  Odpowiedz
 • szturmujmy(2013-10-25 19:50) Zgłoś naruszenie 00

  Kobiety szturmują, dzieci szturmują prawniczki matki, mąż szturmuje, że dom niegościnny i bez tradycji, szefowie i szefowe prawniczek też szturmują.
  Potem tyle zwolnień lekarskich, różnych urlopów, a sprawy leżą, interesanci szturmują.
  Dobrze jest tak się szturmować.

  Odpowiedz
 • Rozbawiony mecenas(2013-10-29 06:08) Zgłoś naruszenie 00

  Ja wielokrotnie widziałem zaskoczenie w oczach klienta, gdy widział, że jestem blondynem. W jego oczach przerażenie tliło się z nadzieją, że może to nie ten mecenas, tylko jego pomocnik. Wiadomo przecież co społeczeństwo sądzi o blondynach.
  Na szczęście na sali sądowej i podczas późniejszych negocjacji klient zrozumiał, że kolor włosów nie determinuje jakości wykonywanej pracy.
  Dlaczego prasa nie pisze o tej ukrytej i powszechnej dyskryminacji opartej na negatywnym stereotypie głupiego blondyna?

  Odpowiedz
 • xa(2013-10-28 19:49) Zgłoś naruszenie 00

  A gdzie są takie sterotypu ? w środowisku traktorzystów ?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane