Większy wpływ na działalność Wspólnoty

Zwolennicy wprowadzenia europejskiej inicjatywy obywatelskiej przekonują, że zwiększy ona wpływ zwykłych obywateli wszystkich państw członkowskich na to, co się dzieje wewnątrz Wspólnoty.

W ramach inicjatywy milion obywateli z co najmniej jednej czwartej państw członkowskich UE może wezwać Komisję Europejską do przedstawienia projektów aktów prawnych w dziedzinach, w których Komisja jest do tego uprawniona.

Organizatorzy inicjatywy obywatelskiej – komitet obywatelski składający się z przynajmniej 7 obywateli UE, którzy mieszkają w przynajmniej 7 różnych państwach członkowskich – będą mieć rok na zebranie koniecznych deklaracji poparcia. 

Liczbę ważnych deklaracji poparcia muszą poświadczyć właściwe organy w państwach członkowskich. Następnie w ciągu trzech miesięcy Komisja będzie musiała przeanalizować inicjatywę i podjąć decyzję w sprawie konkretnych działań, jakie należy w związku z nią podjąć.

– Europejska inicjatywa obywatelska jest instrumentem umożliwiającym obywatelom bezpośrednie przedstawienie swojej opinii w Brukseli – komentuje Marosz Sefczovicz, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz odpowiedzialny za dialog między instytucjami i administracją.

1 mln obywateli z co najmniej jednej czwartej państw członkowskich UE – tyle osób musi podpisać projekt proponowanego prawa

– Przyczyni się ona do prawdziwej transgranicznej debaty na temat europejskich strategii politycznych. Dzięki internetowi i mediom społecznościowym obywatele będą mogli z łatwością zjednoczyć się wokół wspólnych koncepcji i obaw oraz zaproponować kierunek działania w obszarach kompetencji UE – dodaje.

Portal ruszy 1 kwietnia

Komisja Europejska – pod adresem http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome – chce przy okazji uruchomić prosty w obsłudze portal i zapewnić bezpłatne i otwarte oprogramowanie służące do zbierania opinii na poparcie danego wniosku. Strona zacznie działać 1 kwietnia.

Inicjatywa już zdążyła wzbudzić spore zainteresowanie. Jedną z pierwszych obywatelskich inicjatyw może być przeforsowanie projektu prawa unijnego, według którego niedziela we wszystkich krajach UE jest dniem wolnym od pracy.

Pomysł wyszedł od polskich biskupów i środowisk świeckich katolików. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem także w Niemczech i we Francji. Z kolei niedawno polscy politycy zapowiedzieli, że chcą wykorzystać inicjatywę do zablokowania niekorzystnych dla naszej gospodarki rozwiązań z pakietu klimatycznego.

7 obywateli z co najmniej 7 różnych państw ma prawo inicjatywy obywatelskiej w UE

W przypadku inicjatywy istnieje jednak również kilka pułapek. Nie wiadomo, jak rozwiązać sytuację, w której zostaną zgłoszone dwa całkowicie sprzeczne ze sobą pomysły prawa dotyczące tej samej kwestii.

– Dobre jest to, że przynajmniej pewne tematy w ogóle pojawią się w debacie publicznej i gdyby nawet nie doczekały się prawnego rozwiązania, zostaną chociaż nagłośnione – komentuje eurodeputowany Paweł Kowal.