To reakcja na informację o podpisaniu przez prezydenta ustawy okołobudżetowej, która wstrzymuje na 2012 r. coroczną waloryzację płac prokuratorów i sędziów.

– Wniosek jest przygotowywany we współpracy ze środowiskiem sędziowskim i najprawdopodobniej będzie gotowy już 7 stycznia 2012 r. – mówi Jacek Skała.

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, ustawę do TK zamierza zaskarżyć również I prezes Sądu Najwyższego.

Płace sędziów i prokuratorów od 2009 r. powiązane są z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. Jest ono co roku podawane przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Tak więc zdaniem śledczych w momencie opublikowania informacji o wysokości wynagrodzenia w gospodarce za II kwartał 2011 r. prokuratorzy otrzymali wiążące przyrzeczenie co do wysokości swoich płac w 2012 r. I traktują to jako prawo nabyte. Dlatego też ich zdaniem TK powinien zbadać ustawę okołobudżetową pod kątem zgodności z konstytucyjną zasadą praw nabytych oraz niedziałania prawa wstecz.

– Ponadto sędziowie i prokuratorzy będą od lutego składać do sądów powszechnych pozwy o wyrównanie wynagrodzeń do poziomu, jaki miał im przysługiwać w 2012 r. – dodaje Skała.

Nie wyklucza też, iż prokuratorzy sięgną po inne formy protestu. W mijającym roku, po zapowiedziach konieczności wstrzymania waloryzacji płac, związek przeprowadził dwie akcje protestacyjne. Wówczas polegały one na braniu urlopów na żądanie i honorowym oddawaniu krwi. – To nie przyniosło rezultatów. Być może będziemy więc zmuszeni do przeprowadzenia ostrzejszych akcji – kończy Skała.