Wraz z podpisaniem umowy najmu właściciel mieszkania zobowiązuje się do oddania go najemcy do używania i korzystania w zamian za pobierany z tego tytułu czynsz. Takie porozumienie stron może być zawarte na czas określony bądź nieokreślony.

Czy wynajmującemu przysługuje zwrot poniesionych kosztów

Wynająłem mieszkanie, w którym meble kuchenne były w bardzo złym stanie. W porozumieniu z wynajmującym postanowiłem jednak kupić nowe meble. Umowa najmu wygasła, a ja zostawiłem meble w mieszkaniu. Czy mogę domagać się zwrotu poniesionych kosztów?

Czy właściciel mieszkania może niezwłocznie zerwać umowę

Od kilku lat wynajmuję mieszkanie. Lokatorzy nigdy nie zalegali z opłatami tak jak teraz – już prawie trzy miesiące. Czy mogę od razu rozwiązać z nimi umowę i nakazać opuszczenie lokalu?

Czy konieczna jest sądowa eksmisja, gdy lokatorzy się nie wyprowadzają

Chcę wynająć swoje mieszkanie, jednak obawiam się, że trafię na nieuczciwych lokatorów. Czy jeśli nie będą oni chcieli się wyprowadzić po rozwiązaniu umowy, to będę musiała złożyć pozew o eksmisję i czekać, aż gmina przyzna im mieszkanie socjalne?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej: Jak zabezpieczyć swoje prawa wynajmując lokal studentowi
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania WSZYSTKIE powyższe pytania, oraz:
- Jak wygląda protokół przekazania mieszkania
- Obowiązku najemcy
- Zerwanie umowy
- Wypowiedzenie umowy