Wybierając się w podróż za granicę samochodem, nikt nie przewiduje, że będzie uczestniczył w wypadku bądź kolizji drogowej. Warto jednak przed wyjazdem podjąć działania, które pomogą zabezpieczyć nasze prawa w takiej sytuacji. Przede wszystkim należy sprawdzić zakres ochrony ubezpieczeniowej.

Czy umowa autocasco obowiązuje za granicą

Posiadam polisę autocasco. W najbliższym czasie zamierzam się wybrać za granicę. Czy w razie kradzieży samochodu będę objęty ochroną ubezpieczeniową?

Czy otrzymam pełne odszkodowanie

W trakcie wyjazdu zagranicznego doszło do całkowitego uszkodzenia pojazdu z winy czytelnika, który posiadał wykupioną rozszerzoną polisę AC. Po powrocie do kraju zakład zaniżył odszkodowanie. Czy miał do tego prawo?

Czy odpowiem według polskiego prawa

Zamierzam wyjechać samochodem na wycieczkę do Hiszpanii. Czy jeżeli dojdzie na trasie do wypadku, w którym będę poszkodowanym lub sprawcą, to będę odpowiadał według polskich zasad?

Czy szkodę można zlikwidować w Polsce

W wyniku wypadku w Niemczech doszło do uszkodzenia pojazdu czytelnika z winy obywatela Niemiec. Czy szkodę będzie mógł zlikwidować po powrocie do Polski?

Czy otrzymam zwrot za auto zastępcze

W wyniku kolizji drogowej za granicą, w której wzięli udział obywatele polscy, samochód na kilkanaście dni trafił do naprawy. Czy ubezpieczyciel zwróci koszty wynajęcia pojazdu zastępczego?

Czy uzyskam pomoc w identyfikacji

W wyniku kolizji w Austrii został uszkodzony samochód czytelnika, który samodzielnie próbował zidentyfikować zakład ubezpieczeń, od którego mógłby otrzymać odszkodowanie. Podjęte działania nie przyniosły efektu. Czy Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych ma obowiązek udzielenia pomocy?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Co zrobić, gdy dojdzie do stłuczki pojazdów za granicą.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.