Krajowa Rada Prokuratorów to nowe ciało utworzone nowelizacją ustawy o prokuraturze rozdzielającą funkcje ministra i prokuratora generalnego. Rada ma „stać na straży niezależności prokuratorów”. Będzie wydawać wiążące opinie kandydatom na funkcyjne stanowiska.
Wczoraj prezydent Bronisław Komorowski powołał do tego gremium swojego przedstawiciela. Został nim prokurator Edward Zalewski, który był kontrkandydatem Andrzeja Seremeta w wyścigu do funkcji prokuratora generalnego. Ostatecznie na to stanowisko Lech Kaczyński wybrał sędziego z Krakowa, a nie prokuratora z Wrocławia. Nieoficjalnie przyczyną takiej decyzji były powiązania Zalewskiego z obecnym marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną i środowiskiem Platformy Obywatelskiej. Prokurator Zalewski konsekwentnie zaprzeczał tym konseksjom.
KRP zbierze się dzisiaj po raz pierwszy. Na tym posiedzeniu minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oznajmi prokuratorom, że otrzymają długo oczekiwane podwyżki. – Poinformuję ich, że 28 września rząd przyjmie projekt budżetu, w którym przewidziany jest niespełna 4-proc. wzrost ich zarobków w stosunku do tegorocznych – zapowiada szef resortu sprawiedliwości. Minister Kwiatkowski w rozmowie z „DGP” dodaje, że ta podwyżka jest wzorowana na przewidywanym wzroście płac sędziów.
Szef resortu ujawnia także, że na inauguracyjnym posiedzeniu KRP zaproponuje prokuratorom wspólne przygotowanie umów międzynarodowych z krajami spoza Unii Europejskiej. Opowie o szczegółach umowy z Rosją o współpracy w sprawach karnych.
Jednak jego najważniejszą propozycją dla prokuratorów będzie wspólne przygotowanie projektu ustawy o Krajowej Radzie Prokuratury. Minister tłumaczy, że taka ustawa, analogicznie do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, wzmocni niezależność prokuratury.