Koniec z wolną amerykanką na osiedlowych uliczkach i parkingach przy centrach handlowych. Rząd chce, by obowiązywały na nich przepisy kodeksu drogowego tak jak na normalnej ulicy. Policja i straż miejska mogłyby karać mandatami kierowców, którzy je złamią. A nieprawidłowo zaparkowane pod blokiem auta zostaną odholowywane na koszt właściciela.

Wojna na osiedlowe trawniki

Dziś parkowanie na trawnikach, blokowanie chodników, kłótnie między sąsiadami to codzienny widok na osiedlowych uliczkach. Spółdzielnie mieszkaniowe nie radzą sobie z kierowcami, którzy blokują przejazd drogą pożarową. Na jednym z łódzkich osiedli mieszkaniec zaczął strzelać z wiatrówki do kierowcy, który próbował zająć mu wolne miejsce pod blokiem.

Ale ten osiedlowy stan wojenny może się wkrótce skończyć. Posłowie rozpoczynają debatę nad wprowadzeniem rygorów kodeksu drogowego na drogi i skwery osiedlowe, a także parkingi pod supermarketami. Przygotowany przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym ma sprawić, że przepisy kodeksu drogowego zaczną obowiązywać na drogach wewnętrznych, które zostaną oznakowane jako strefy ruchu.