Adwokaci z m.in. Białegostoku, Częstochowy, Warszawy i Wrocławia udzielają nieodpłatnej pomocy prawnej pracownikom służby zdrowia w sprawach związanych z sytuacją zagrożenia epidemicznego - poinformowała w piątek Naczelna Rada Adwokacka.

Jak zaznaczyła adwokatura w komunikacie przesłany PAP, medycy mogą zgłaszać wątpliwości dotyczące ich uprawnień i obowiązków w związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego. Porady prawne w tej sprawie są udzielane telefonicznie lub drogą mailową. Listy dyżurujących adwokatów są na bieżąco aktualizowane na stronie adwokatura.pl oraz na stronach okręgowych rad adwokackich.

"Od wielu dni lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni z nadludzką siłą walczą, aby powstrzymać koronawirusa, narażając przy tym swoje zdrowie i życie. Społeczeństwo pomaga im, jak umie. Restauratorzy gotują posiłki, krawcowe szyją maseczki. My, adwokaci, możemy podzielić się swoją wiedzą prawniczą. W tym czasie ludzka solidarność jest niezwykle cenna. Środowisko adwokackie po raz kolejny sprawdza się w trudnych czasach" – powiedział prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Jacek Trela.

Jak przekazała adwokatura, w białostockiej izbie adwokackiej rozpisano grafik dyżurów. Do ich pełnienia zgłosiła się m.in. dziekan rady dr Agnieszka Zemke-Górecka oraz rzecznik dyscyplinarny adwokatury Ewa Krasowska.

Z kolei w izbie kieleckiej gotowość pomocy prawnej dla przedstawicieli służby zdrowia wyrazili dziekan Jerzy Zięba i jedenastu innych adwokatów.

Medycy mogą korzystać też z darmowej pomocy adwokatów z Wrocławia (68 adwokatów i aplikantów), Bielska-Białej (7 adwokatów), Częstochowy (20 adwokatów), Opola (jeden adwokat, Wałbrzycha (11 adwokatów)

Pomoc prawną pracownikom służby zdrowia niesie też Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, która organizuje porady dla lekarzy we współpracy z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie.

Jak zaznaczyła NRA w komunikacie, kolejne izby adwokackie w Polsce planują włączyć się w akcję. "Ze względu na szczególny, ograniczony i zdalny tryb pracy wielu izb, wynikający ze stanu zagrożenia epidemicznego, niektóre rady są dopiero w trakcie opracowywania szczegółów włączenia się w akcję. Izba w Płocku zajmie się tematem 27 marca, na posiedzeniu Rady. Izba radomska włącza się w akcję, jest w trakcie organizacji i będzie informować o szczegółach. Izba gdańska, koszalińska, olsztyńska, poznańska, szczecińska i zielonogórska pracują nad organizacją tej pomocy, również izba toruńska wkrótce przedstawi szczegóły dyżurów adwokatów na swojej stronie internetowej" - wskazała NRA.