statystyki

Dogadajcie się jak opozycja z opozycją. Czas wrócić do koncepcji paktu demokratycznego?

autor: Patryk Słowik24.10.2019, 10:17; Aktualizacja: 24.10.2019, 10:18
Skoro obóz Zjednoczonej Prawicy będzie miał większość w Sejmie, a opozycja w Senacie, najwyższy czas wrócić do koncepcji paktu demokratycznego. Uważa tak Klub Jagielloński, który wczoraj wystosował w tej sprawie petycję.

Skoro obóz Zjednoczonej Prawicy będzie miał większość w Sejmie, a opozycja w Senacie, najwyższy czas wrócić do koncepcji paktu demokratycznego. Uważa tak Klub Jagielloński, który wczoraj wystosował w tej sprawie petycję.źródło: ShutterStock

Skoro obóz Zjednoczonej Prawicy będzie miał większość w Sejmie, a opozycja w Senacie, najwyższy czas wrócić do koncepcji paktu demokratycznego. Uważa tak Klub Jagielloński, który wczoraj wystosował w tej sprawie petycję.

– PiS wymyślił „pakiety demokratyczne” w głębokiej opozycji, w 2010 r. Platforma to wtedy odrzuciła. Gdy PiS doszedł do władzy – analogiczne postulaty podnosiła Platforma i inne partie opozycji. Teraz mamy sytuację, gdy mniejszość w jednej izbie jest większością w drugiej – więc wreszcie powinno się uchwalić to, o czym obie strony doskonale wiedzą, że jest potrzebne – podkreśla Piotr Trudnowski, prezes Klubu Jagiellońskiego. I wskazuje, że w pierwszym kroku kluczowe będzie chociaż symboliczne wybranie na marszałków obu izb takich polityków, którzy nie będą działali na mniejszość jak płachta na byka. Zdaniem Trudnowskiego to okazja, by obie strony okazały dobrą wolę. Dobrze byłoby, gdyby nazwisko uzgodniono w jakimś nieformalnym trybie, bo to może zbudować bardziej koncyliacyjną atmosferę tej kadencji. Dalej zaś należałoby przywrócić stare dobre zwyczaje, o których politycy zapomnieli. Klub Jagielloński sugeruje, by w sejmowych i senackich prezydiach i komisjach była proporcjonalna reprezentacja klubów. Zaleca też powrót do rotacyjnego przewodnictwa sejmowej komisji służb specjalnych.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Inspektor Pracy(2019-10-24 11:51) Zgłoś naruszenie 33

    ...Nie ma czegoś takiego jak demokracja! --od czasów Rzymskich jest tyrania i żerowanie rządzących na pracującym plebsie. Przykład :--kasa emerytalna . Nie ma znaczenia że Ktoś ma wiecej niż 45 lat pracy ,nie ma w Polsce pojęcia stażowego ! dlaczego -bo nie było by kasy dla Tuska nieroba życiowego i jemu POdobnych. Jak dorywa się jakaś kasta do władzy to rozdaje 500+ (przecież uzasadnionych potrzeb jest mnóstwo) -tyle że tą kase nie dostaną Ci co długie lata pracowali np..w szkodliwych i nieb warunkach pracy.-- dlaczego ,bo władza ma inne potrzeby , Musi walczyć o utrzymanie stołków,. Czy TS kiedykolwiek zając się Tuskiem, Balcerowiczem ,lub innymi np Komuszkami za wyprowadznie kasy z ZUSu na igrzyska sportowe jak lekkoatletyka!,, za umowy NFI ,za trwonienie forsy --nie , bo nie ma uczciwej demokracji ,jest tylko władza i pozory demokracji oraz liczy sie Ich -władzy koryto. Czy publikuje się w kraju dochody z POsłowania za kadencje ,nie -cisza- dlaczego?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane