Zawężenie katalogu podmiotów, których oświadczenia majątkowe mają być publikowane w internecie, zapowiedział Maciej Wąsik, zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych. Stało się to podczas wczorajszej drugiej tury konsultacji społecznych dotyczących projektu ustawy o jawności życia publicznego.
Do tej pory swoje stanowiska i opinie zaprezentowało kilkaset podmiotów. Generalnie przeważały wśród nich uwagi krytyczne. Autorzy projektu zdążyli się już wycofać z niektórych kontrowersyjnych rozwiązań. Podczas wczorajszego spotkania w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” Maciej Wąsik zadeklarował rezygnację z kolejnych.
Przed spotkaniem Fundacja Batorego przesłała do KPRM roboczą wersję obywatelskiego projektu ustawy o ochronie sygnalistów, przygotowaną we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Forum Związków Zawodowych i Instytutem Spraw Publicznych. Jednak przed zamknięciem tego wydania DGP problematyka osób informujących o nieprawidłowościach w firmie nie została przedyskutowana.
Etap legislacyjny
Projekt w konsultacjach