statystyki

Nowa ordynacja wyborcza: Zmiany mogą okazać się dużo mniej spektakularne, niż się początkowo wydawało

autor: Tomasz Żółciak25.10.2017, 07:37; Aktualizacja: 25.10.2017, 10:54
Problem w tym, że prace nad reformą sądową idą jak po grudzie.

Problem w tym, że prace nad reformą sądową idą jak po grudzie.źródło: ShutterStock

W PiS coraz głośniej o tym, że projekt nowej ordynacji wyborczej może się pojawić dopiero w styczniu, a zmiany okażą się dużo mniej spektakularne, niż się początkowo wydawało.

W nieoficjalnych rozmowach posłowie partii rządzącej zgodnie powtarzają to, co oficjalnie mówi kierownictwo – prace nad nową ordynacją trwają, ale kluczowe jest to, jak rozstrzygnie się impas wokół reformy wymiaru sprawiedliwości. Od tego będzie zależało, co w następnej kolejności zaproponuje PiS – bo oprócz nowej ordynacji wyborczej zapowiedziana została jeszcze np. sprawa dekoncentracji medialnej.

Problem w tym, że prace nad reformą sądową idą jak po grudzie. Dotychczasowe cztery spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego nie przyniosły ostatecznego rozstrzygnięcia w sprawie kształtu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS. Z tego powodu zaczynają się komplikować także losy zmian w ordynacji.

– W wewnętrznych rozmowach pojawił się już styczeń, jeśli chodzi o prawdopodobny termin wyjścia z projektem nowych regulacji dotyczących wyborów – przyznaje jeden z posłów PiS.

Scenariusz ten dopuszczają nawet posłowie opozycji. – Sejm wkracza teraz w okres debat o budżecie państwa na przyszły rok. Odliczając więc wszystkie nadchodzące święta i dni wolne, lądujemy gdzieś na początku przyszłego roku. Chyba że pojawi się jakieś dodatkowe posiedzenie Sejmu albo będziemy pracowali w listopadzie non stop – twierdzi poseł z Kukiz’15.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane