Prawie 8 tys. osób podpisało się pod apelem o ukaranie posłów prawników, którzy, popierając tzw. ustawę naprawczą, przyczynili się do konfliktu wokół TK.

Wzywamy samorządy adwokatów i radców prawnych do wyciągnięcia wobec nich konsekwencji dyscyplinarnych, włącznie z odebraniem prawa wykonywania zawodu” - czytamy w petycji zainicjowanej przez Akcję Demokrację i Fundację Frank Bold. Jej sygnatariusze domagają się od Krajowej Izby Radców Prawnych i Naczelnej Rady Adwokackiej wszczęcia postępowań dyscyplinarnych przeciwko parlamentarzystom, będącym członkami samorządu adwokackiego lub radcowskiego, którzy zagłosowali za tzw. „ustawę naprawczą”, a dziś forsują nowy projekt ustawy o TK.

Jak piszą pomysłodawcy apelu "sprzeniewierzyli się [oni] ślubowaniu radcowskiemu i adwokackiemu". Chodzi tu m.in. o byłego ministra transportu Jerzego Polaczka, wiceministra obrony Bartosza Kownackiego, jednego z liderów Solidarnej Polski Arkadiusza Mularczyka czy szefową sejmowej komisji sprawiedliwości Małgorzatę Wassermann.

Zbieranie podpisów pod apelem odbywa się w ramach akcji "Zabierz posłowi togę". Ma ona zwrócić uwagę samorządów prawniczych na to, że niszczenie Trybunału Konstytucyjnego jest sprzeczne z etycznymi standardami zawodowymi. „Radca prawny i adwokat zobowiązani są dbać o godność zawodu nie tylko w pracy, ale również w działalności publicznej. Na wysokości zadania stanęły samorządy tych zawodów, które w obecnym konflikcie jednoznacznie wypowiedziały się w obronie Trybunału Konstytucyjnego i porządku prawnego naszego kraju.” - czytamy w petycji.