statystyki

Sałajewski: Krople drążące skałę

autor: Dariusz Sałajewski31.05.2016, 07:26; Aktualizacja: 31.05.2016, 09:04

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Niespełna dziesięcioletni uczestnik zorganizowanego po raz pierwszy przez samorząd radców prawnych Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie zapytany, dlaczego zdecydował się w nim uczestniczyć, odpowiedział: „Moja babcia bardzo płakała, bo kupiła w internecie kołdrę, a kurier przyniósł jej koc i powiedział, że jak chce, może się wycofać.

Babcia nie wie, jak i do kogo ma się zwrócić. Chciałbym pomóc babci, bo bardzo ją kocham”. Komu należałoby zadedykować tę wypowiedź zdeterminowanego ucznia jednej ze szkół podstawowych w Świętokrzyskiem?

W organizowanym przez nas konkursie wzięło udział ponad 1500 uczniów z blisko 200 szkół podstawowych i gimnazjów z całego kraju. Liczby te może nie porażają: to raptem pół promila wszystkich uczniów tych szczebli i tylko procent ogólnej liczby szkół. Chciałbym jednak, aby te dwie kropelki drążyły skałę. Czy moje dobre chęci brukują zaczerpnięte z porzekadła „piekło”, czy raczej prowadzą w bajkowe „niebo”? Doceniam drążącą siłę kropel z wiarą, że bajka nie okaże się jedynie fantasmagorią, ale mądrością. Wiem, że nie stanie się to od razu i tylko za sprawą wiary. Ufam, że demokratyczne państwo i obywatelskie społeczeństwo, o których tak wiele się dziś mówi (a nawet krzyczy), poważnie sięgną do mądrości zapisanych w przysłowiach i bajkach z morałem i wespół w zespół wezmą się do budowania świadomości prawnej naszej wspólnoty. To świetny powód do działań ponad podziałami politycznymi i światopoglądowymi. Szukamy wszak takich powodów.

W ostatnich dniach działająca przy ministrze sprawiedliwości społeczna rada dokonała oceny pierwszych miesięcy obowiązywania ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255). Niektórzy członkowie gremium sygnalizowali już potrzebę zmiany ledwo co wprowadzonego systemu, gdy chodzi o krąg jego beneficjentów, jak i organizację działań świadczeniodawców, w tym adwokatów i radców prawnych. Samorząd radcowski reprezentowany w tej radzie nie formułuje tak pochopnych opinii. Wręcz przeciwnie, chcemy – jako partner organów administracji publicznej, rządowej i samorządowej – wpisywać się w praktyczne stosowanie tej ustawy. Również w zakresie tych jej postanowień, które dotyczą wymienionej w tytule ustawy in fine edukacji prawnej społeczeństwa. Jedną z form takiego podejścia był przygotowany przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych Konkurs Wiedzy o Prawie. Na razie aktywność tego rodzaju jest jeszcze dość odosobniona, a – jak wskazuje choćby cytowana na wstępie wypowiedź ucznia – przydałoby się, żeby była powszechna. Stanowisko w tej sprawie zgodnie przyjęli przed rokiem, w siedzibie rzecznika praw obywatelskich, sygnatariusze porozumienia samorządów i stowarzyszeń prawniczych. Inicjatorem stanowiska była Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych, która wykreowała tym samym kolejną kroplę drążącą skałę niskiej świadomości prawnej w naszym kraju.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane