statystyki

Dobrowolne oddanie dokumentów IPN nie podlega karze

autor: Piotr Szymaniak18.02.2016, 07:21; Aktualizacja: 18.02.2016, 08:22
IPN

8 lat więzienia to maksymalna kara grożąca za ukrywanie państwowych dokumentów z czasów PRLźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: MICHAL FLUDRA

Przy okazji głośnej sprawy wdowy po generale Kiszczaku, która chciała sprzedać Instytutowi Pamięci Narodowej dokumenty z archiwum Służby Bezpieczeństwa, warto przypomnieć, co podlega przekazaniu do IPN i jaka kara grozi za zaniechanie tego obowiązku.

Zgodnie z ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 152) obowiązkowi przekazania do archiwum instytutu podlegają dokumenty, zbiory danych, rejestry i kartoteki wytworzone oraz zgromadzone przez organy bezpieczeństwa państwa, organy więziennictwa, sądy i prokuratury oraz organy bezpieczeństwa III Rzeszy Niemieckiej i Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. W myśl ustawy do tego katalogu należą też mapy, filmy i inne nośniki obrazu i dźwięku. Chodzi więc o wszelkiego rodzaju dokumenty, np. Urzędu Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa czy MSW, służb wojskowych, milicyjnych czy organów cenzury, wytworzone od 22 lipca 1944 do 31 lipca 1990 r.

Zgodnie z art. 28 ustawy o IPN każdy, kto bez tytułu prawnego posiada takie archiwalia, jest obowiązany bezzwłocznie przekazać je prezesowi IPN. Jeśli natomiast posiada je legalnie, to nie musi ich oddawać, natomiast musi je udostępnić historykom z instytutu w celu ich skopiowania.


Pozostało jeszcze 47% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane