statystyki

Poniżanie, nawet bez wulgarnych słów, jest karalne

autor: Patryk Słowik17.02.2016, 07:25; Aktualizacja: 17.02.2016, 08:22
umowa, prawo, podpis

Sugerowanie niskich zdolności intelektualnych pokrzywdzonego dezawuuje go w lokalnym środowiskuźródło: ShutterStock

Nie trzeba kogoś nawyzywać na blogu, by zostać skazanym za pomówienie. W niektórych okolicznościach wystarczy pisać o kimś lekceważąco, np. wyśmiewając jego zawód – wynika z wyroku Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim.

Sprawa jest o tyle ciekawa, że na ogół odpowiedzialność za przestępstwo opisane w art. 212 kodeksu karnego („kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”) utożsamiamy jest z wyzwiskami skierowanymi pod adresem pokrzywdzonego. Ochrona jednak jest zakrojona znacznie szerzej.

W sprawie, w której wyrokował sąd rejonowy, chodziło o wpisy zamieszczane na blogu przez mężczyznę, który wyśmiewał przewodniczącego rady rodziców szkoły, do której uczęszczała jego córka. Oskarżony robił to, jak przyznał sąd, w sposób niezwykle umiejętny. Przykłady wpisów? „Do trzech potrafi zliczyć chyba każdy, nawet zwykły szklarz”, „każdy, nawet słabo rozgarnięty szklarz, musi dostrzec różnicę pomiędzy 3 dniami nieusprawiedliwionymi, a 19 godzinami nieusprawiedliwionymi” czy „nawet tępy szklarz z gładką jak szyba korą mózgową”. Dlaczego szklarz? Otóż przewodniczący rady rodziców, z którym oskarżony pozostawał w konflikcie, prowadzi firmę zajmującą się sprzedażą i montażem okien.

Przewodniczący rady rodziców poczuł się urażony wpisami, więc sprawa ostatecznie trafiła do sądu karnego. Oskarżony argumentował, że postać szklarza stworzona na blogu jest fikcyjna, a wszelka zbieżność tej postaci z osobą oskarżyciela posiłkowego przypadkowa. Tym bardziej że – jak bronił się oskarżony – zgodnie z klasyfikacją zawodu szklarza oskarżyciel tego typu pracą się nie zajmuje; jest bowiem jedynie sprzedawcą okien.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • wolność słowa nie może być zabierana po kawałku(2016-02-17 10:26) Zgłoś naruszenie 136

  Zastanawiam się czy wyrok nie narusza konstytucyjnej wolności słowa. Człowiek w społeczeństwie musi przyzwyczaić się, że państwo nie przymusi do tego, żeby wszyscy nas kochali. Uszczypliwe docinki nie są pomówieniami, a ten wyrok jest według mnie nadużyciem prawa. W prawie karnym nie można interpretacji dokonywać rozszerzająco. Jeśli ktoś pisze, że "nawet najgłupszy osobnik przynależny do klasy X, ma właściwość polegającą na tym, że umie liczyć do trzech" To pomówieniem może być tylko w sytuacji, gdy po pierwsze jest to nie prawda (czyli nie potrafi liczyć do trzech) i po drugie umiejętność liczenia do trzech jest właściwością negatywną dla osobnika przynależnego do klasy X". Retoryczna figura, w zasadzie sofizmat, wskazująca na dezaprobatę lub osobisty negatywny stosunek do kogoś innego - nie jest pomówieniem. Trzeba rozróżnić wykonywanie prawa od jego tworzenia, bo inaczej zezwolimy na taką samowolę aparatu sprawiedliwości, że praktycznie wszystko będzie mógł zakwalifikować jako dowolne przestępstwo. Np. rodzic daje dziecku cukierki, czym może doprowadzić do cukrzycy za 50 lat, a cukrzyca do śmierci wskutek powikłań cukrzycowych za 80 lat. Więc rodzić jest winny usiłowania zabójstwa?

  Odpowiedz
 • aaa(2016-02-17 11:01) Zgłoś naruszenie 87

  Wolność słowa, a nie wolność obrażania kogoś. Dostał wyrok z założenia w imieniu RP od niezawisłego Sądu. Jeśli człowiek nie potrafi rozmawiać z drugim człowiekiem co przejawia się w obrażaniu go, to trudno. Jest bardziej światły, wykształcony, oświecony? Dobrze! niech to pokarze, ale nie w prostacki sposób. Obrońca poległ :)

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-02-17 11:03) Zgłoś naruszenie 11

  Łańcuchowi rejonowi z Lwówka Śląskiego też zapragnęli zostać celebrytami - no i udało się . To co , teraz już pewnie kolej na tańce z pi , pardon , gwiazdami ? A później , na bank , show "Loda i przyjaciele" w The Metropolitan Opera .

  Odpowiedz
 • Ja(2020-08-05 09:42) Zgłoś naruszenie 10

  Czy mówienie patologia itd jest karalne

  Odpowiedz
 • Stach(2016-02-17 15:38) Zgłoś naruszenie 00

  Trzeba używać C.y.b.e.r.G..h.o.s.t.V i szyfrować połączenia itp. Używać mail na 10 min ,a nie podawać swego jak to robi 80% debili itp itp

  Odpowiedz
 • Week(2020-06-20 22:30) Zgłoś naruszenie 00

  Czy obrażanie kogoś kto jest otyły to też karalne

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane