statystyki

Do Sejmu wraca ubój rytualny

autor: MK01.12.2015, 07:39; Aktualizacja: 01.12.2015, 09:52
rolnictwo, rolnik, krowa, mleko

rolnictwo, rolnik, krowa, mlekoźródło: ShutterStock

Zalegalizowanie uboju rytualnego przy jednoczesnym zakazaniu stosowania klatek obrotowych – takie są główne cele obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Został on skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.

Autorzy projektu przywołują w uzasadnieniu prawo europejskie, które zezwala na przeprowadzenie uboju bez uprzedniego ogłuszenia zwierzęcia, zgodnie z obyczajami niektórych religii. I podkreślają, że takie regulacje są zgodne z wolnością wyznania i prawem do uzewnętrzniania religii, o których mowa m.in. w art. 10 Europejskiej konwencji praw człowieka. Z drugiej jednak strony projektodawcy przyznają, że koszerne mięso jest w Polsce pozyskiwane głównie w celu eksportowania go do innych krajów.

W projekcie proponuje się więc wprowadzenie bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących uboju rytualnego niż te występujące w prawie europejskim. W Polsce ma być bowiem zabronione stosowanie systemów krępujących bydło przez umieszczenie w nienaturalnym położeniu. Za złamanie tego zakazu grozić ma kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.


Pozostało 16% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane