statystyki

Do Sejmu wraca ubój rytualny

autor: MK01.12.2015, 07:39; Aktualizacja: 01.12.2015, 09:52
rolnictwo, rolnik, krowa, mleko

rolnictwo, rolnik, krowa, mlekoźródło: ShutterStock

Zalegalizowanie uboju rytualnego przy jednoczesnym zakazaniu stosowania klatek obrotowych – takie są główne cele obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Został on skierowany do pierwszego czytania w Sejmie.

Autorzy projektu przywołują w uzasadnieniu prawo europejskie, które zezwala na przeprowadzenie uboju bez uprzedniego ogłuszenia zwierzęcia, zgodnie z obyczajami niektórych religii. I podkreślają, że takie regulacje są zgodne z wolnością wyznania i prawem do uzewnętrzniania religii, o których mowa m.in. w art. 10 Europejskiej konwencji praw człowieka. Z drugiej jednak strony projektodawcy przyznają, że koszerne mięso jest w Polsce pozyskiwane głównie w celu eksportowania go do innych krajów.

W projekcie proponuje się więc wprowadzenie bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących uboju rytualnego niż te występujące w prawie europejskim. W Polsce ma być bowiem zabronione stosowanie systemów krępujących bydło przez umieszczenie w nienaturalnym położeniu. Za złamanie tego zakazu grozić ma kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch.


Pozostało jeszcze 16% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane