Rzecznik Praw Obywatelskich zaskoczony wczorajszym unieważnieniem przez Sejm wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Na konferencji prasowej w Szczecinie Adam Bodnar, podkreślił, że decyzja podjęta przez PiS oraz ruchu Kukiz'15 jest wydarzeniem bez precedensu.

Zdaniem Rzecznika, najlepszym rozwiązaniem byłoby zaprzysiężenie przez prezydenta trzech sędziów Trybunału i poczekanie na rozstrzygnięcie prawne co do dwóch pozostałych. "Rozwiązanie kompromisowe, które angażowałoby Trybunał Konstytucyjny, zostało nie tyle zmarnowane, co utrudnione ze względu na burzliwy przebieg debaty sejmowej " - powiedział Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich zapowiedział, że dzisiaj wieczorem złoży kompleksowe pismo procesowe do Trybunału. Dotyczyć ono będzie wyboru dwóch sędziów, którzy mieli objąć urząd w grudniu a także wczorajszych wypadków w Sejmie.

Złożone dziś pismo będzie rozpatrywane 3 grudnia. Wówczas to Trybunał zbada ustawę przygotowaną przez koalicję PO - PSL, na podstawie której w październiku wybrano pięciu nowych sędziów.

Adam Bodnar w poniedziałek złożył skargę kwestionującą wprowadzone przez PiS zmiany prawne, które pozwalają na ponowny pięciu sędziów, a także wygaszają kadencję prezesa i wiceprezesa Trybunału. Rozprawę zaplanowano na 9 grudnia.