statystyki

Zbyt restrykcyjne standardy dla świetlic

autor: Michalina Topolewska16.09.2015, 07:18; Aktualizacja: 16.09.2015, 09:24
Dziecko, szkoła, uczeń

Ich wątpliwości budzi m.in. wymagana wysokość pomieszczeń, która ma wynosić 2,5 m, podczas gdy w wielu budynkach sięga 2,2 m, oraz temperatura, jaką trzeba w nich zapewniaćźródło: ShutterStock

Organizacje pozarządowe alarmują, że wymogi, które będą musiały spełnić placówki wsparcia dziennego, nie zostaną złagodzone, a wręcz zaostrzone.

Swoje zastrzeżenia przedstawiły w uwagach przesłanych do projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych, jakie musi spełniać lokal, w którym ma być prowadzona placówka wsparcia dziennego. Ma ono wprowadzić jednolite standardy dla świetlic środowiskowych, które będą potwierdzane opiniami wydanymi przez komendanta straży pożarnej i państwowego inspektora sanitarnego. Jednak zawarte w rozporządzeniu wymogi budzą zastrzeżenia wśród fundacji i stowarzyszeń, które często na zlecenie samorządów prowadzą takie placówki.

Ich wątpliwości budzi m.in. wymagana wysokość pomieszczeń, która ma wynosić 2,5 m, podczas gdy w wielu budynkach sięga 2,2 m, oraz temperatura, jaką trzeba w nich zapewniać. Projekt przewiduje, że ma to być minimum 20 stopni. Tymczasem np. w szkołach może ona wynosić 18 stopni. Dodatkowo organizacje zwracają uwagę, że składające się na wyposażenie placówek meble czy sprzęty są często przekazywane przez firmy czy osoby prywatne. Dlatego nie zawsze mają one atesty i certyfikaty, których posiadanie wymaga rozporządzenie.

Podobne zastrzeżenia ma też Marek Michalak, rzecznik praw dziecka (RPD). Ponadto wskazuje, że stawianie wymogu, aby poziom podłogi pomieszczeń świetlicy znajdował się co najmniej na poziomie terenu wokół budynku, spowoduje, że nie będą one mogły być prowadzone w piwnicach czy sutenerach.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane