statystyki

Palestra (non) restituta?

19.03.2015, 18:11; Aktualizacja: 19.03.2015, 18:26
Agata Rewerska, radca prawny

Agata Rewerska, radca prawnyźródło: Materiały Prasowe

Zastanawiam się, z ilu wiader trzeba jeszcze chlusnąć lodowatą wodą na głowę korporacji zawodowych prawników, aby nastąpiło ocknięcie i przebudzenie dla świata. Może sobotnie zgromadzenie warszawskiej izby adwokackiej przyniesie przełom?

Zastanowił mnie obrządek chrztu - zacisze kościoła, wszechobecna zaduma i spokój, podniosły nastrój skupienia i modlitwy. Oto Kościół przyjmuje nowego członka swej społeczności. Stary rytuał polewania głowy zimną wodą ma symbolizować obmycie z grzechów, przebudzenie i narodzenie na nowo. Narodzenie dla nowego świata i nowej rzeczywistości. Otrzeźwienie, które przynosi ta woda okupione jest często płaczem dziecka, które wyrwane ze snu lodowatym potokiem nie wie, że bierze udział w doniosłym wydarzeniu dającym odrodzenie, czyli restytucję. Zastanawiam się czasem, ile takich lodowatych potoków, z ilu wiader trzeba jeszcze wylać na głowę korporacji zawodowych prawników, aby nastąpiło ocknięcie i przebudzenie dla świata, dla nowej rzeczywistości, która otacza nas od czasu reform ministrów Ziobry i Gosiewskiego?


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Wo(2015-03-22 09:39) Zgłoś naruszenie 00

  Czytając podsumowanie sobotnich wydarzeń mam wrażenie, że cały lodowiec nie wystarczyłby, aby stołeczni adwokaci ocknęli się i to ma być elita...

  Odpowiedz
 • wjw(2015-03-20 09:44) Zgłoś naruszenie 00

  Ta pani też nie wie, że istnieją samorządy prawnicze a nie jakieś korporacje które wymyślili ci "reformatorzy" przez nią na wstępie wymienieni.

  Odpowiedz
 • Wo(2015-03-21 15:46) Zgłoś naruszenie 00

  Jako młody prawnik dopiero co wchodzący na rynek dostrzegam ten sam problem co autorka powyższego artykułu. Cały czas rozważam sens pójścia na aplikację, skoro ta droga rozwoju ma jedynie utrudnić mi funkcjonowanie na rynku pracy. Mam nadzieję, że samorządy dostosują się do zmian i będą same szukały atrakcyjnych rozwiązań dla swoich członków. Może najwyższy czas zacząć słuchać tego co mówią młodzi adwokaci/radcowie?

  Odpowiedz
 • Agata Rewerska(2015-03-20 13:56) Zgłoś naruszenie 00

  "ta Pani" - czyli ja, akurat wie. Moja przygoda z samorządem zaczęła się na tyle dawno, że był to faktycznie samorząd - dzisiaj, gdy członkowie organów dostają wynagrodzenia (diety) za swój udział w tych organach równe (bądź przewyższające) wynagrodzenia uzyskiwane w Kancelariach, nie podejmują działań ustawowo -lobbingowych, nie czuwają nad jednolitością prawa i poszerzaniem rynku, to mam wątpliwości czy określenie "samorząd" przystaje do rzeczywistości... ja pamiętam samorząd samorządny, woluntariacki, podejmujący dyskusje o prawie, o jego tworzeniu, o jego stosowaniu... a dzisiaj czasy się zmieniły i zmienił się też samorząd... w korporację (stety bądź niestety)... Nie twierdzę także, źe zarządzanie taką strukturą jest proste czy, że powinno być nieodpłatne, ale uważam że zmiana rynku i naszej na nim pozycji wymusza także zmiany w samorządzie - w tym także w jego organizacji, zarządzaniu i działaniu

  Odpowiedz
 • Wiktor(2015-03-20 16:27) Zgłoś naruszenie 00

  Zabawa w semantykę zadowala tych, którzy nie rozumieją problemu, albo nie widzą możliwości stawienia mu czoła. A szkoda, bo problem zasygnalizowany w powyższych rozważaniach jest bagatelizowany od dawna i wymaga załatwienia, a im później to nastąpi, tym gorzej dla samorządów. Działanie w warunkach, gdy wszyscy inni funkcjonują na zasadach rynkowych, a adwokaci i radcowie prawni narażeni są na rozmaite szykany, stawia przedstawicieli tych zawodów w niekorzystnej sytuacji. Dlatego tak ważne jest aby odzyskali oni równoprawną pozycję, ponieważ nie tylko utracili przywileje, ale też podlegają licznym ograniczeniom, którym nie podlegają inni prawnicy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane