statystyki

Szmulik: Ocena do zanegowania

autor: Bogumił Szmulik02.03.2015, 07:52; Aktualizacja: 02.03.2015, 10:40
Bogumił Szmulik

Bogumił Szmulik, prodziekan wydziału prawa i administracji UKSW, radca prawnyźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Marek Karolak

W nawiązaniu do artykułu w GP z 24 lutego 2015 r. pt. „Sądy utrudniają zwalnianie urzędników” pragnę wskazać, iż kilka tez wyrażonych przez centralny organ administracji rządowej, jakim jest szef służby cywilnej, wymaga merytorycznego komentarza.

 Twierdzenie, że zmiany w pragmatyce urzędniczej dotyczącej służby cywilnej powinny pójść w takim kierunku, by droga sądowa przysługiwała tylko w przypadku negatywnej oceny okresowej, budzi uzasadnione wątpliwości konstytucyjne. Jest to bowiem nic innego, jak postulat ograniczenia praw obywatelskich w postaci prawa do sądu.

Dlaczego pracownik urzędu, który dostał jedynie ocenę dobrą, nie mógłby skorzystać ze ścieżki odwoławczej? Dlaczego ma mieć poczucie, że pomimo dobrze realizowanej – w jego odczuciu – misji publicznej pada ofiarą oszczędności budżetowych czy subiektywnych przeświadczeń swoich przełożonych? Moim zdaniem szef służby cywilnej powinien stać na straży pewnych wartości wynikających zarówno z litery prawa jak i z jego ducha, a nie bawić się w korporacyjnego menedżera 120-tys. korpusu urzędniczego. Uważam, że wypowiadanie publicznie takich poglądów jest systemowo niepokojące.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane