statystyki

Szmulik: Ocena do zanegowania

autor: Bogumił Szmulik02.03.2015, 07:52; Aktualizacja: 02.03.2015, 10:40
Bogumił Szmulik

Bogumił Szmulik, prodziekan wydziału prawa i administracji UKSW, radca prawnyźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Marek Karolak

W nawiązaniu do artykułu w GP z 24 lutego 2015 r. pt. „Sądy utrudniają zwalnianie urzędników” pragnę wskazać, iż kilka tez wyrażonych przez centralny organ administracji rządowej, jakim jest szef służby cywilnej, wymaga merytorycznego komentarza.

 Twierdzenie, że zmiany w pragmatyce urzędniczej dotyczącej służby cywilnej powinny pójść w takim kierunku, by droga sądowa przysługiwała tylko w przypadku negatywnej oceny okresowej, budzi uzasadnione wątpliwości konstytucyjne. Jest to bowiem nic innego, jak postulat ograniczenia praw obywatelskich w postaci prawa do sądu.

Dlaczego pracownik urzędu, który dostał jedynie ocenę dobrą, nie mógłby skorzystać ze ścieżki odwoławczej? Dlaczego ma mieć poczucie, że pomimo dobrze realizowanej – w jego odczuciu – misji publicznej pada ofiarą oszczędności budżetowych czy subiektywnych przeświadczeń swoich przełożonych? Moim zdaniem szef służby cywilnej powinien stać na straży pewnych wartości wynikających zarówno z litery prawa jak i z jego ducha, a nie bawić się w korporacyjnego menedżera 120-tys. korpusu urzędniczego. Uważam, że wypowiadanie publicznie takich poglądów jest systemowo niepokojące.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane