NRA poinformowała o wynikach zorganizowanej po razy ósmy w ostatnią sobotę (17 maja) akcji Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich: 750 adwokatów i aplikantów adwokackich w blisko 200 miastach w całej Polsce udzieliło ponad 8 tysięcy porad. Najwięcej konsultacji przeprowadzono w Katowicach, Warszawie, Poznaniu i Łodzi.

- Takie akcje zdecydowanie mają sens. Chodzi o realizowanie pewnej misji - wskazuje adw. Jarosław Zdzisław Szymański, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi.

I dodaje, że w łódzkiej izbie w siedzibie ORA na takich samych zasadach jak ogólnokrajowa akcja, organizowane są raz w tygodniu dyżury, na których adwokaci i aplikanci adwokaccy pod okiem adwokatów pomagają rozwiązywać problemy prawne najuboższych.

- W Łodzi kwota, którą trzeba zapłacić za poradę prawną nie jest wysoka. Czasem jest to koszt rzędu 50 zł. Ale dla niektórych i taka kwota przekracza ich możliwości. I właśnie dla takich osób jest ta akcja – tłumaczy mec. Szymański, choć przyznaje, że zdarzają się przypadki, gdy po bezpłatną poradę przychodzą osoby w całkiem dobrej kondycji finansowe.

Tym razem najczęściej pytano o sprawy cywilne i rodzinne. Jednak dużo częściej niż w latach ubiegłych pytano o sprawy z zakresu prawa administracyjnego i gospodarczego. Petenci radzili się również w kwestiach ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, a nawet w sprawach dotyczących prawa upadłościowego.
Akcja Dnia Bezpłatnych Porad Adwokackich została w tym roku – po raz pierwszy – objęta patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

- Pan Prezydent obiecał też pomoc w wypracowaniu systemowego rozwiązania dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej – wskazał adw. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

W tegoroczną akcję włączyli się także adwokaci-mediatorzy propagując w ten sposób rozwiązywanie sporów na drodze pozasądowej.

Na terenie wrocławskiej izby adwokackiej - ze względu na zorganizowane 17 maja zgromadzenie izby - akcja odbędzie się 24 maja, a porady będzie można uzyskać w prawie 30 kancelariach.

EMR