PO przyspiesza prace nad nową ustawą o ogródkach działkowych. Podczas dzisiejszego posiedzenia podkomisja odwołała z funkcji przewodniczącego Bartosza Kownackiego z PiS i powołała na jego miejsce Krystynę Skibińską z PO.

"Wyraziliśmy w ten sposób niezadowolenie z dotychczasowego tempa prac" - powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej nowa przewodnicząca. "Podkomisja została powołana już dość dawno, tymczasem zdołaliśmy jedynie zdecydować o tym, że projektem wiodącym będzie projekt obywatelski - dodała Skibińska.

Również dziś nowe prezydium przyjęło harmonogram prac. Do końca lipca ma być gotowe sprawozdanie, które podkomisja przedstawi komisjom sejmowym. Krystyna Skibińska uważa, że drugie czytanie projektu ustawy o ogródkach działkowych będzie mogło się odbyć na pierwszym wrześniowym posiedzeniu Sejmu.

W lipcu ubiegłego roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował 24 przepisy dotychczasowej ustawy, w tym między innymi rozwiązania określające przywileje Polskiego Związku Działkowców, w tym monopol Związku na przydział działek czy obowiązkową przynależność do niego. Przepisy te przestaną obowiązywać pod koniec stycznia 2014 roku.

Reklama

Pierwsze czytanie 4 projektów (obywatelskiego, PO, SLD i Solidarnej Polski )dotyczących ogródków działkowych zostało przeprowadzone w połowie kwietnia tego roku. Miesiąc później powołana została podkomisja. W czerwcu posłowie zdecydowali, że podstawą prac będzie projekt obywatelski. Parlament powinien zakończyć prace nad nową ustawą do końca roku, by dać jeszcze prezydentowi czas na podpisanie ustawy.