Nie mogą samodzielnie sprzedać należącego do niego mieszkania czy podzielić nieruchomości. Zgodę musi wyrazić sąd. W uzasadnionych przypadkach może on nawet ustalić limity wypłat z konta bankowego.

Czy mogę przeznaczyć pieniądze na ferie

Moja córka posiada na lokacie duże oszczędności odziedziczone po dziadkach. Czy mogę zyski z tej lokaty przeznaczyć na jej wyjazd w góry na ferie zimowe? Z tych pieniędzy chciałam opłacić także wyjazd dwójki jej przyrodniego rodzeństwa.

Czy mogę wyłączyć rodziców z zarządu

Chcę zapisać w testamencie wnukowi swoją firmę. Obawiam się jednak, że jego rodzice szybko doprowadzą ją do ruiny. Czy mogę w jakiś sposób zabezpieczyć interesy wnuka, dopóki nie stanie się on pełnoletni?

Czy mogę samemu rozporządzać majątkiem dzieci

Mój zmarły mąż pozostawił naszym dzieciom w spadku mieszkanie w Warszawie i kilka nieruchomości. Kilka lat później ponownie wyszłam za mąż i dochowałam się kolejnego dziecka. Czy mogę sama przepisać na nie udziały w nieruchomościach jego rodzeństwa?

Czy mogę za pieniądze dziecka kupić auto

Mój syn ma na koncie 100 tys. zł, które otrzymał po śmierci jego ojca. Czy mogę bez niczyjej zgody kupić za te pieniądze samochód?

Czy można skontrolować gospodarność

Rodzice mojego nastoletniego siostrzeńca mają problemy z alkoholem i prowadzą nieustabilizowany tryb życia. Obawiam się, że w związku z tym mogą roztrwonić środki na funduszach inwestycyjnych, które przekazałam mu w ubiegłym roku. Czy można się jakoś przed tym uchronić?

Czy majątkiem muszą zarządzać oboje rodzice

Czteroletni chłopiec otrzymał w spadku nieruchomość po babci. Jego ojciec chce sam sprawować zarząd nad tym majątkiem, gdyż przekazała go jego matka. Czy majątkiem dziecka muszą się zajmować oboje rodzice?

Czy sąd zawsze musi wysłuchać drugiego rodzica

Moja żona zażądała od sądu, aby wyraził zgodę na zamieszkanie naszych dzieci razem z nią za granicą. Nie zamierza się jednak stawić na posiedzenie. Czy oznacza to, że sąd nie będzie mógł zamknąć sprawy?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak rodzice mogą korzystać z prywatnego majątku dziecka
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania