Przepis krajowy, zgodnie z którym na dostawcę internetu można nałożyć obowiązek przekazania uprawnionemu danych abonenta naruszającego prawo autorskie, nie stoi w sprzeczności z prawem unijnym – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku Bonnier Audio i in.
Pytanie prejudycjalne
Bonnier Audio i in. to szwedzcy wydawcy, posiadający wyłączne prawa do rozpowszechniania, powielania oraz udostępniania 27 książek w postaci audio. Przedsiębiorstwa twierdziły, że ich prawa zostały naruszone poprzez udostępnianie dzieł za pomocą serwera FTP, umożliwiającego wymianę plików w internecie, którego dostawcą w tym przypadku była spółka ePhone.
Wydawcy złożyli pozew do sądu i domagali się wydania nakazu ujawnienia przez ePhone danych użytkownika adresu IP, z którego rzekomo transferowano pliki.
Załóż konto lub zaloguj się
i zyskaj dostęp na 14 dni za darmo.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję.