Boni uczestniczył w czwartek w posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Spotkanie z posłami poświęcone było m.in. ePUAP-owi, czyli elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Dzięki niej można uzyskać w sieci np. pozwolenia, zaświadczenia i składać wnioski do różnych instytucji.

Profil zaufany to odpowiednik bezpiecznego podpisu elektronicznego. Pozwala on przez internet np. złożyć podanie, odwołanie, skargę drogą elektroniczną, bez konieczności osobistego udania się do urzędu.

Jak mówił Boni, toczą się rozmowy z MF, by można było także na platformie ePUAP załatwiać sprawy związane z podatkami. Ponadto minister ujawnił, że "toczą się obecnie też rozmowy z ministerstwem pracy, żeby część projektów dotyczących rejestrowania i informacji o usługach rynku pracy i związanych z pomocą społeczną uzyskiwać za pomocą ePUAP-u".

Dodał, że profil zaufany ma już ok. 39 tys. 700 użytkowników. "W ciągu ostatnich czterech miesięcy przybyło 12 tys. Sprawdza się to, o czym mówiłem na początku obejmowania urzędu, że to jest przyrost o 3 tys. w ciągu miesiąca" - powiedział.

Przypomniał, że toczą się też rozmowy z Pocztą Polską i Związkiem Banków Polskich ws. uwiarygodnienia profilu zaufanego w tych instytucjach. "Ważną kwestią do rozstrzygnięcia jest to, czy przez ePUAP będziemy mogli dokonywać różnego rodzaju płatności. Tutaj trwają uzgodnienia z Krajową Izbą Rozliczeniową" - powiedział. (PAP)

luo/ amac/ jbr/