Już za dwa dni, 27 października, poszerzy się terytorium, na którym można odbierać pakiet kilku cyfrowych kanałów telewizyjnych, zwany multipleksem MUX-3. Dzięki temu 45 proc. mieszkańców województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego będzie mieć dostęp do cyfrowych TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia.
Ich rozpowszechnianie w wersji cyfrowej rozpoczęło się rok temu. Dziś dostęp do tych kanałów ma już 43 proc. Polaków.
Nie oznacza to jednak, że na tych terenach rozpocznie się wygaszanie nadawania analogowego. Zgodnie z ustawą o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej sygnał analogowy ma całkiem zniknąć dopiero 31 lipca 2013 r., a zastąpi go sygnał cyfrowy dostępny w całej Polsce. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ostrzegają przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy twierdzą, że sygnał analogowy w wielu województwach został wygaszony i namawiają do zawierania umów z operatorami kablowymi i do zakupu nowych anten. Przekonują, że bez tego odbiór telewizji cyfrowej nie będzie możliwy. To nieprawda.
– Do odbioru telewizji cyfrowej potrzebne są tylko telewizory oraz dekodery (STB) z oznaczeniem MPEG-4 – wyjaśnia Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.
Dodaje, że telewidzowie nie muszą wymieniać anten. Po wyłączeniu sygnału analogowego będą mogli korzystać z tych, które już mają.
Ostatni z planowanych multipleksów (MUX-1) zostanie uruchomiony 14 grudnia. Zawierać będzie m.in. Polo TV, Eska TV i ATM Rozrywka TV. Pod koniec roku będą mogli z niego korzystać widzowie zamieszkujący okolice Warszawy, Zielonej Góry, Żagania oraz Rzeszowa.

87 proc. Polaków już pojutrze będzie mieć dostęp do kanałów cyfrowych TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia

Podstawa prawna
Ustawa z 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz.U. z 2011 r. nr 153, poz. 903).