Od dziś zaczyna obowiązywać e-myto, czyli elektroniczny system, w którym kierowcy ciężarówek i autobusów zapłacą za dokładną liczbę kilometrów po wyznaczonych odcinkach dróg.
Elektroniczny system poboru opłat za przejazd po drogach krajowych i autostradach zastępuje winiety, czyli ryczałtowane opłaty za korzystanie z dróg. Wchodzący w życie art. 13 ust. 1 pkt 3 ustawy o drogach publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 19, poz. 115 z późn. zm.) powoduje, że kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony płacą za każdy kilometr przejechany po wyznaczonych trasach. Do tej pory funkcjonował system winiet wykupywanych na okres np. roku, bez względu na liczbę przejechanych kilometrów.
Kierowcy, których obejmuje nowy system, muszą zarejestrować się w specjalnym systemie viaTOLL. Powinno im zostać wydane specjalne urządzenie, które muszą zainstalować np. w ciężarówce czy autobusie.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wnoszenia opłat elektronicznych opłat za przejazd można dokonywać w formie przedpłat lub dopiero po przejechaniu trasy. W przypadku przedpłaty należy zobaczyć, po jakich trasach będzie odbywała się podróż, i sprawdzić, które odcinki dróg są płatne. W ten sposób można policzyć, ile potrzeba na uregulowanie należności za przejazd. Z tym że minimalna kwota do zasilenia konta wynosi 120 zł. Można wpłacić więcej i wówczas system będzie ściągał należność.
Istnieje możliwość zapłacenia za przejazd po drogach krajowych i autostradach już po tym, jak podróż się odbędzie. W takiej sytuacji przedsiębiorca otrzyma dokładną informację o tym, ile musi zapłacić (w ciągu 14 dni) za wszystkie kilometry przejechane przez jego pojazdy.
Opłaty obejmują także samochody osobowe z przyczepą, gdy dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów przekroczy 3,5 tony.