PiS w czwartek zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego Kodeks Wyborczy - dowiedziała się nieoficjalnie PAP od polityków tej partii. PiS za niezgodną z konstytucją uznaje m.in. możliwość dwudniowego głosowania oraz zakaz płatnych reklam wyborczych w radiu i telewizji.

"Mamy gotowy wniosek. Będziemy go jeszcze w czwartek przedstawiać" - powiedział PAP polityk PiS zasiadający w ścisłym kierownictwie partii.

Nowy Kodeks wyborczy wprowadza m.in. możliwość dwudniowych wyborów. Według Kodeksu o tym, czy wybory będą trwały jeden czy dwa dni, zdecyduje osoba je zarządzająca, czyli w przypadku wyborów parlamentarnych - prezydent.

W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył, że dwudniowe głosowanie jest niezgodne z konstytucją. "Konstytucja mówi bardzo wyraźnie, że jest jeden dzień wyborów. Zawsze używa liczby pojedynczej. Wprowadzenie dwudniowych wyborów wymagałoby zmiany konstytucji" - podkreślił.

Reklama

Art. 98 konstytucji mówi, że "wybory do Sejmu i Senatu zarządza Prezydent Rzeczypospolitej nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu, wyznaczając wybory na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu".

Posłowie PiS zaskarżą też wprowadzony przez nowelę Kodeksu Wyborczego zakaz płatnych spotów wyborczych w radiu i telewizji. Według parlamentarzystów PiS przepis ogranicza bowiem wolność przekazu i dostępu obywateli do informacji.