Zmiana sposobu zarządzania we wspólnocie mieszkaniowej to co innego niż wymiana zarządu wybranego przez właścicieli lokali. Jeśli właściciele lokali nie będą zadowoleni z zarządu, mogą postanowić i o jednym, i o drugim. Dobrą okazją do takich rozstrzygnięć jest roczne zebranie członków wspólnoty.

Czy wszyscy muszą się zgodzić na odwołanie

Co zrobić, jeżeli grupa właścicieli, którzy chcą odwołać zarząd wspólnoty, nie ma większości? Czy zarząd popełniający błędy i nadużycia nie może być inaczej odsunięty od funkcji i pociągnięty do odpowiedzialności?

Czy można zdyscyplinować członków zarządu

Jaka metoda jest lepsza, kiedy chcemy tylko zdyscyplinować kilku członków zarządu: zawieszenie czy odwołanie i ewentualnie powtórny ich wybór?

Czy odwołanie zarządu trzeba uzasadnić

Czy trzeba czekać do rocznego zebrania właścicieli albo zwoływać nadzwyczajne spotkanie członków wspólnoty, jeżeli lokatorzy budynku chcą odwołać zarząd?

Czy można zmienić wybranych przedstawicieli

Wielu właścicieli lokali w naszej wspólnocie uważa, że wybrany dwa lata temu zarząd wybiera wykonawców remontów obiecujących im korzyści, a nie takich, którzy są najlepszymi fachowcami. Czy możemy odwołać tak nierzetelnych przedstawicieli na dorocznym zebraniu? I czy musi o tym zdecydować większość?

Czy istnieje swoboda wymiany zarządu

Czy odwołany zarząd może się odwołać i wrócić na swoje funkcje? Co wtedy dzieje się z nowymi członkami takiego gremium?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: W jaki sposób zmienić zarząd.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.