statystyki

Kara powinna być sprawiedliwa i proporcjonalna [OPINIA]

autor: Dr Paweł Bała12.11.2019, 10:21; Aktualizacja: 12.11.2019, 10:22
Dlaczego ten, kto utracił prawo jazdy, ma być traktowany surowiej niż ten, kto go nigdy nie miał?

Dlaczego ten, kto utracił prawo jazdy, ma być traktowany surowiej niż ten, kto go nigdy nie miał?źródło: DGP

Dlaczego ten, kto utracił prawo jazdy, ma być traktowany surowiej niż ten, kto go nigdy nie miał?

Ś rodki masowego przekazu uczyniły ze zdarzenia drogowego, którego sprawcą był były poseł na Sejm RP Artur Zawisza, główne wydarzenie ostatniego weekendu października. Przypomnijmy, ten były polityk, dzisiaj przedsiębiorca, ale nadal postać o niemałej rozpoznawalności, popełnił jednego dnia dwa czyny penalizowane w art. 180a kodeksu karnego, a to poprzez prowadzenie samochodu osobowego w ruchu drogowym bez stosownych uprawnień, które w przeszłości zostały mu cofnięte.

Zgodnie z ustawą – Prawo o ruchu drogowym z 1997 r. dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii. Były polityk posiadał taki dokument w przeszłości, został mu prawomocnie odebrany, a w trakcie popełnienia opisanych czynów nie mógł się nim wylegitymować przed funkcjonariuszem Policji. Czyny te spotkały się z powszechną krytyką, a sam podejrzany przyznał się i wyraził skruchę. Prawnik może zadać pytanie: czy z tego zdarzenia, gdzie stan faktyczny jest bezsporny, wynika jakaś wskazówka dla ewentualnej nowelizacji kodeksu karnego?

Artykuł 180a k.k. otrzymał brzmienie „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu, prowadzi pojazd mechaniczny, nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Już sama jednostka redakcyjna ustawy wskazuje, że przepis ten został dodany do kodeksu karnego już po uchwaleniu ustawy w 1997 r. (ustawą nowelizującą z 20 marca 2015 r.). Czy kodeksowa penalizacja miała racjonalne uzasadnienie?


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane