statystyki

W postępowaniu gospodarczym przedsiębiorca musi podać swój e-mail

autor: Łukasz Strankowski, Maciej Kuśmierczyk, Patrycja Bolimowska05.11.2019, 10:39; Aktualizacja: 05.11.2019, 10:59
Nie ma przeszkód, żeby strona, która nie ma swojego adresu e-mail albo ma trudności z jego założeniem lub obsługą, podała adres e-mail osoby bliskiej lub innej odpowiedniej osoby ‒ jednak wyłącznie za jej zgodą.

Nie ma przeszkód, żeby strona, która nie ma swojego adresu e-mail albo ma trudności z jego założeniem lub obsługą, podała adres e-mail osoby bliskiej lub innej odpowiedniej osoby ‒ jednak wyłącznie za jej zgodą.źródło: ShutterStock

Taki obowiązek wprowadzi od 7 listopada 2019 r. nowelizacja k.p.c. Także wtedy, gdy ustanowiony jest pełnomocnik. Alternatywnie można złożyć oświadczenie, że się adresu e-mailowego nie posiada. Nie spowoduje to negatywnych konsekwencji, ale może utrudnić komunikację z Temidą

Jedną z najbardziej istotnych zmian największej od lat nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego jest przywrócenie postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych (ujętego w nowo dodanych art. 458 1 –458 13 k.p.c.). W jego ramach wprowadzonych będzie kilka interesujących nowych obowiązków dla przedsiębiorców. Jedną z nowości jest obowiązek podania przez stronę postępowania w sprawie gospodarczej adresu e-mail lub oświadczenia o jego nieposiadaniu. Pojawiają się w związku z tym liczne wątpliwości, m.in. czy w sytuacji, kiedy strona będzie reprezentowana przez pełnomocnika, należy podać adres e-mailowy przedsiębiorcy czy owego pełnomocnika. Jak zatem będzie wyglądał obowiązek, kto powinien go spełnić, jak się od niego wybronić?

Art. 458 3 kodeksu postępowania cywilnego [Wskazanie przez stronę adresu poczty elektronicznej]

§ 1. Pozew powinien zawierać również wskazanie adresu poczty elektronicznej powoda albo oświadczenie powoda, że nie posiada takiego adresu.

§ 2. Pierwsze pismo procesowe pozwanego wniesione po doręczeniu odpisu pozwu powinno zawierać również wskazanie adresu poczty elektronicznej albo oświadczenie pozwanego, że nie posiada takiego adresu, o czym poucza się go doręczając odpis pozwu.

§ 3. Niespełnienie wymogów, o których mowa w § 1 lub 2, uznaje się za brak formalny pisma uniemożliwiający nadanie mu prawidłowego biegu.

W jakich sprawach podanie adresu e-mail będzie obowiązkowe?


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • StAAbrA (2019-11-05 11:50) Zgłoś naruszenie 11

    Należy zlikwidować tę faszystowską "nowelizację" ... A winnych osądzić (wcześniej powołać polskie sądy) , i wyrok wykonać bez zwłoki .

    Odpowiedz
  • urur(2019-11-07 06:00) Zgłoś naruszenie 00

    Привет-Я seo специалист с 6+ летним стажем работы в области SEO. Крутое портфолио. +380660012209 Viber,Telegram

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane