statystyki

USA: Sąd znalazł narzędzie do walki z obłędem i hejtem

autor: Radosław Korzycki Radosł16.01.2019, 08:05; Aktualizacja: 16.01.2019, 08:13
hejt

Złożony w sądzie pozew zawiera zarzut, że portal rozpowszechnia skandaliczne kłamstwo, jakoby masakra w Sandy Hook była zainscenizowana, a rodziny zastrzelonych dzieci były aktoramiźródło: ShutterStock

Rodziny ofiar zabitych w strzelaninie w szkole Sandy Hook siedem lat temu odniosły wielki sukces w sądowej batalii z Alexem Jonesem, wydawcą portalu InfoWars, od lat snującego spiskowe teorie i szerzącego mowę nienawiści.

W rozpoczynającym się właśnie w Connecticut procesie sędzia uznał, że najbliżsi sześciorga zamordowanych muszą dostać od Jonesa dokumenty dotyczące spraw marketingu jego firmy oraz zeznania podatkowe. Ten proces może być precedensem w amerykańskim systemie prawnym, który ustali ramy karania za upublicznianie nieprawdziwych historii i nawoływanie do przemocy w internecie i mediach społecznościowych.

14 grudnia 2012 r. w Newtown w Connecticut doszło do tragedii. 20-letni Adam Lanza zastrzelił w szkole podstawowej Sandy Hook 25 osób, w tym 20 dzieci w wieku od sześciu do siedmiu lat. Mężczyzna o wpół do dziesiątej wtargnął do budynku, niszcząc szklane drzwi, i otworzył ogień z karabinu Bushmaster AR-1r oraz pistoletu Glock 20 SF. Dzieci próbowały się schować w toaletach i szafkach. Kiedy na miejscu pojawiła się policja, Lanza popełnił samobójstwo. Okazało się, że wcześniej zamordował swoją matkę. Jej zwłoki z raną postrzałową głowy znaleziono na łóżku. Motywy tej zbrodni do dziś nie są znane, wiadomo natomiast, że jej sprawca cierpiał na chorobę dwubiegunową. Masakra w Sandy Hook to trzecia pod względem liczby ofiar strzelanina w historii USA.

Złożony w sądzie pozew zawiera zarzut, że portal rozpowszechnia skandaliczne kłamstwo, jakoby masakra w Sandy Hook była zainscenizowana, a rodziny zastrzelonych dzieci były aktorami. Dalej napisano w nim, że takie właśnie fake stories (fałszywe historie) są w centrum modelu biznesowego Jonesa, który ma 2,2 mln subskrybentów i ponad miliard wejść na stronę w miesiącu. Przy okazji InfoWars sprzedaje suplementy diety, ekwipunek do survivalu i pamiątki związane ze strzelectwem. Prawnicy powodów twierdzą, że głównym celem tej witryny jest szerzenie społecznej paranoi, a gdy jej wirus już zostanie zaszczepiony – ściąganie jak największej liczby czytelników oraz zarabianie na nich.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane