statystyki

USA: Sąd znalazł narzędzie do walki z obłędem i hejtem

autor: Radosław Korzycki Radosł16.01.2019, 08:05; Aktualizacja: 16.01.2019, 08:13
hejt

Złożony w sądzie pozew zawiera zarzut, że portal rozpowszechnia skandaliczne kłamstwo, jakoby masakra w Sandy Hook była zainscenizowana, a rodziny zastrzelonych dzieci były aktoramiźródło: ShutterStock

Rodziny ofiar zabitych w strzelaninie w szkole Sandy Hook siedem lat temu odniosły wielki sukces w sądowej batalii z Alexem Jonesem, wydawcą portalu InfoWars, od lat snującego spiskowe teorie i szerzącego mowę nienawiści.

W rozpoczynającym się właśnie w Connecticut procesie sędzia uznał, że najbliżsi sześciorga zamordowanych muszą dostać od Jonesa dokumenty dotyczące spraw marketingu jego firmy oraz zeznania podatkowe. Ten proces może być precedensem w amerykańskim systemie prawnym, który ustali ramy karania za upublicznianie nieprawdziwych historii i nawoływanie do przemocy w internecie i mediach społecznościowych.

14 grudnia 2012 r. w Newtown w Connecticut doszło do tragedii. 20-letni Adam Lanza zastrzelił w szkole podstawowej Sandy Hook 25 osób, w tym 20 dzieci w wieku od sześciu do siedmiu lat. Mężczyzna o wpół do dziesiątej wtargnął do budynku, niszcząc szklane drzwi, i otworzył ogień z karabinu Bushmaster AR-1r oraz pistoletu Glock 20 SF. Dzieci próbowały się schować w toaletach i szafkach. Kiedy na miejscu pojawiła się policja, Lanza popełnił samobójstwo. Okazało się, że wcześniej zamordował swoją matkę. Jej zwłoki z raną postrzałową głowy znaleziono na łóżku. Motywy tej zbrodni do dziś nie są znane, wiadomo natomiast, że jej sprawca cierpiał na chorobę dwubiegunową. Masakra w Sandy Hook to trzecia pod względem liczby ofiar strzelanina w historii USA.

Złożony w sądzie pozew zawiera zarzut, że portal rozpowszechnia skandaliczne kłamstwo, jakoby masakra w Sandy Hook była zainscenizowana, a rodziny zastrzelonych dzieci były aktorami. Dalej napisano w nim, że takie właśnie fake stories (fałszywe historie) są w centrum modelu biznesowego Jonesa, który ma 2,2 mln subskrybentów i ponad miliard wejść na stronę w miesiącu. Przy okazji InfoWars sprzedaje suplementy diety, ekwipunek do survivalu i pamiątki związane ze strzelectwem. Prawnicy powodów twierdzą, że głównym celem tej witryny jest szerzenie społecznej paranoi, a gdy jej wirus już zostanie zaszczepiony – ściąganie jak największej liczby czytelników oraz zarabianie na nich.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane