statystyki

Koniec samowolki. Kampania wyborcza przed wyborami do samorządu wystartowała

autor: Tomasz Żółciak16.08.2018, 07:32; Aktualizacja: 16.08.2018, 07:52
Wybory samorządowe odbędą się 21 października

Wybory samorządowe odbędą się 21 październikaźródło: ShutterStock

Osoby i ugrupowania startujące w nadchodzących wyborach mają jeszcze 12 dni na złożenie w PKW wniosku o rejestrację komitetów. Na tę i kolejne kampanie będzie można wydać więcej pieniędzy

Od wtorku, gdy w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie premiera wyznaczające termin wyborów samorządowych (I tura) na 21 października, definitywnie zakończył się okres prekampanii wyborczej. Celowali w niej zwłaszcza Patryk Jaki i Rafał Trzaskowski – obaj ubiegający się o fotel prezydenta Warszawy i obaj jednakowo pokazujący, że nie przejmują się przepisami kodeksu wyborczego i apelami Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), by nie agitować przedwcześnie.

Teraz działania kampanijne prowadzić mogą już tylko zarejestrowane komitety wyborcze. Jak wynika z naszych ustaleń, pierwsze szlaki przetarła Partia Razem, która już we wtorek złożyła w PKW wniosek o rejestrację komitetu. Tego samego dnia komitet zarejestrowały PO z Nowoczesną. Kolejne wnioski spodziewane są w najbliższych dniach. Najwięcej zapewne będzie tuż przed 27 sierpnia, bo wtedy mija termin na zgłaszanie komitetów – mówi DGP sędzia Wojciech Hermeliński, szef PKW. Termin ten wynika z art. 400 ust. 1 kodeksu wyborczego, zgodnie z którym zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego musi być złożone najpóźniej do 55. dnia przed dniem wyborów.

Partie mogą też zacząć już wydawać pieniądze na kampanie wyborcze swoich kandydatów. Dobra wiadomość dla nich jest taka, że na mocy czerwcowego rozporządzenia ministra finansów o 6,4 proc. podwyższona została kwota przypadająca na jeden mandat samorządowego radnego przy ustalaniu limitu wydatków komitetów (jest to waloryzacja wynikająca z przepisów wyborczych i wskaźników gospodarczych GUS). I tak np. w przypadku wyborów do sejmiku województwa kwota ta wyniesie maksymalnie 6384 zł, w największych miastach – 3830,40 zł, w powiatach – 2553,60 zł, w gminach powyżej 40 tys. mieszkańców i dzielnicach Warszawy – 1276,80 zł, a w gminach do 40 tys. – 1064 zł.


Pozostało jeszcze 34% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane