Jestem za jawnością nazwisk osób, które podpisały się pod kandydaturami do KRS - zadeklarował w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zapowiedział, że jeżeli jego resort będzie przygotowywać nowelizację ustawy o KRS, znajdzie się w niej punkt dot. tej jawności.

Ziobro został zapytany w środę w TVN24 dlaczego cały czas nie wiadomo, kto popierał kandydatów na członków do KRS. Szef MS odparł, że "o tym decyduje ustawa".

Minister zaznaczył, że nad tą ustawą nie pracowali jedynie posłowie PiS, ale także Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, którzy - jak mówił - nie zgłaszali poprawek w sprawie jawności tych nazwisk.

"Nie mam nic przeciwko temu, żeby ten proces był w pełni jawny" - oświadczył Ziobro. "Z całą pewnością, jeśli wyjdzie z Ministerstwa Sprawiedliwości ustawa dotycząca tej materii, czyli KRS-u to zapewniam pana i państwa, że będzie punkt przewidujący jawność i wtedy rozumiem, będzie można ujawnić wszystkie nazwiska sędziów, którzy podpisali się pod tym" - powiedział minister sprawiedliwości.

Dopytywany, czy może warto byłoby przygotować nowelizację w tej sprawie, Ziobro odparł: "Jeżeli tylko będziemy przygotowywać nowelizację to znajdzie się tam punkt jawności w tym obszarze. Jestem za jawnością generalnie, dlatego doprowadziłem do jawności oświadczeń majątkowych" - podkreślił.

Sejm wybrał na początku marca 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć - klub Kukiz'15. Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa wskazania kandydatur.