System zostanie zbudowany w taki sposób, by niemal wszystkie sprawy na linii obywatel – sąd rejestrowy można było załatwić przez internet i znacznie szybciej niż dotychczas. Obiecał to podczas wczorajszej konferencji prasowej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.Zmiany, które mają to umożliwić, znajdują się w projekcie nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Trafił on przed tygodniem do Sejmu.
Najważniejsze przepisy wejdą w życie 1 marca 2020 r. Od tego dnia wszystkie wnioski do KRS będą musiały mieć postać elektroniczną. Do budynku sądu obywatele będą więc już jeździli tylko po poradę, jak wypełnić pismo przez internet. Choć zdaniem MS nie będą to częste przypadki.
– Złożenie wniosku za pośrednictwem systemu teleinformatycznego będzie łatwiejsze niż wypełnienie papierowych formularzy – zapewnia wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Przeniesienie spraw rejestrowych do sieci umożliwi także pozyskiwanie informacji przez zainteresowane osoby o tym, na jakim etapie jest postępowanie w ich sprawie. Obywatele będą mogli też zamówić bezpłatny newsletter. Wówczas będą otrzymywać na wskazany sądowi adres e-mailowy informację o doręczeniu im e-dokumentów sądowych.
Prostsza stanie się też ocena wiarygodności kontrahentów. Wszyscy będą mogli sprawdzić dane o firmie, z którą chcą zawrzeć umowę.
– Powstanie dostępny dla każdego internetowy portal, na którym bezpłatnie zostaną udostępnione akta rejestrowe przedsiębiorcy, z wszystkimi dołączonymi do nich dokumentami. Dziś, żeby przejrzeć akta, trzeba wybrać się do sądu, a zapotrzebowanie zgłosić na kilka dni wcześniej – wyjaśnia Michał Woś.
Resort sprawiedliwości wierzy, że system będą wykorzystywać nie tylko przedsiębiorcy, lecz także konsumenci. W przypadku poważniejszych kontraktów będą oni mogli dokładniej sprawdzić działalność firmy, której planują zaufać.
Dla przedsiębiorców nowa ustawa będzie oznaczała jednak również nowe obowiązki. Pojawi się wymóg sporządzania i składania sprawozdań finansowych w postaci elektronicznej w odpowiednim formacie danych. Ma to ułatwić życie pracownikom sądów rejestrowych, którzy od czerwca do września są zarzucani ogromną liczbą dokumentów. Przez to, że nie są w stanie szybko wprowadzać danych do systemu, ogólnodostępne informacje często są nieaktualne. Tym samym KRS jako gwarant pewności obrotu traci z roku na rok, wraz z inflacją dokumentacji, na znaczeniu. Sprawozdania składane przez internet w określonym formacie umożliwią ich automatyczne zaciąganie przez system teleinformatyczny. Odciążeni więc zostaną pracownicy sądów, a dane będą dostępne znacznie szybciej.
Etap legislacyjny
Projekt przesłany do Sejmu