Jak prezydenckie projekty ustaw ws. KRS i Sądu Najwyższego będą gotowe, będzie czas na różnego rodzaju rozmowy i konsultacje - powiedział we wtorek rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w odpowiedzi na pytanie o to, czy są one konsultowane z resortem sprawiedliwości.

Jak dodał, prezydent Andrzej Duda oczekuje, że prawnicy napiszą je w spokoju i nie będzie żadnych przecieków na zewnątrz.

"A ten termin, kiedy prezydent je przedstawi to będzie pewnie po 20 września, bo wtedy upływa takie zobowiązanie prezydenta, które wyraził publicznie, że dwa miesiące od czasu wet przedstawi własne projekty" - powiedział Łapiński.

Dodał, że projekty zostaną zapewne ogłoszone publicznie, a potem wpłyną do Sejmu. "Czy to będzie tego samego dnia, to decyzji jeszcze nie ma" - zaznaczył.

Pytany o to, czy ustawy są konsultowane z Ministerstwem Sprawiedliwości Łapiński odpowiedział: "Prace w tej chwili trwają w kancelarii prezydenta, bo to będzie ustawa prezydencka, więc jest oczywiste, że najpierw pracują nad nią prawnicy prezydenccy. Jak będą te ustawy gotowe, to będzie czas na różnego rodzaju rozmowy i konsultacje" - wyjaśnił.

"Jak będą projekty gotowe, będą upublicznione, to myślę, że też i Ministerstwo Sprawiedliwości będzie mogło się do nich odnieść, w jakiś sposób je ocenić" - wskazał Łapiński.

Łapiński przypomniał, że w środę zaczynają się rozmowy polityczne z klubami parlamentarnymi. "Prezydent zaprosił na nie przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych (...). Prezydent przede wszystkim będzie chciał wysłuchać, jakie pomysły, propozycje, oczekiwania zgłaszają kluby parlamentarne do ustaw o sądownictwie" - wyjaśnił. Dodał, że z tego co wie, wszystkie kluby zapowiedziały, że przyślą swojego reprezentanta lub reprezentantów.

24 lipca prezydent Andrzej Duda poinformował, że podjął decyzję o zawetowaniu ustaw: o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział przygotowanie projektów ustaw o SN i KRS w ciągu dwóch miesięcy.