- Temat umów i praw do nazw stadionów będzie jednym z wielu podczas konferencji. W ramach pięciu paneli tematycznych zaplanowano wszechstronne omówienie licznych aspektów prawnych związanych ze sportem wyczynowym, jak i masowym - mówi adwokat Dariusz Strzelecki, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku.

Pomorska Izba Adwokacka organizuje w listopadzie konferencję naukową Prawo sportowe. Skąd wybór akurat takiego tematu?

- Sport to bardzo dynamicznie rozwijająca się dziedzina życia. W dużej mierze dzięki telewizji i internetowi. Dzisiaj to istotna część, zarówno gospodarki światowej, jak i gospodarek lokalnych. Budząc olbrzymie emocje, przykuwa uwagę olbrzymiej rzeszy ludzi. A to czyni go niezwykle atrakcyjnym medium marketingowym. Rozwój sportu generuje wzrost aspektów prawnych tej dziedziny życia. Podam przykład: w ubiegłym stuleciu stadiony piłkarskie były kojarzone z klubami, dziś największe obiekty mają w nazwie największe marki. Temat umów i praw do nazw stadionów będzie jednym z wielu podczas konferencji. W ramach pięciu paneli tematycznych zaplanowano wszechstronne omówienie licznych aspektów prawnych związanych ze sportem wyczynowym, jak i masowym. Program konferencji obejmuje tematykę prowadzenia działalności sportowej, finansowania sportu, organizacji i prowadzenia klubów, marketingu, reklamy i sponsoringu w sporcie, w tym prawa do wizerunku sportowców, wspomnianych praw do nazw stadionów, zjawiska ambush marketingu, umów w sporcie, odpowiedzialności prawnej i dyscyplinarnej, dopingu, korupcji, zakazów stadionowych, ochrony prawnej wydarzeń sportowych oraz praw telewizyjnych, a także zasad organizacji imprez masowych

To trzecia edycji konferencji naukowych pomorskiej izby. Poprzednie dwie spotkały się z wielkim sukcesem frekwencyjnym. Ilu uczestników spodziewają się państwo w tym roku w Gdyni?

- Trudno ocenić, ale myślę, że podobnie jak podczas organizacji konferencji na temat prawa medycznego i farmaceutycznego, czy zeszłorocznej o prawie transportowym, jesteśmy przygotowani na przyjęcie nawet trzystu uczestników, przy czym zapraszamy nie tylko prawników, ale także menadżerów i innych osób zawodowo związanych ze sportem. Liczymy również na udział sportowców. W ten sposób realizujemy cel, aby nasze konferencje były platformą wymiany doświadczeń naukowców i praktyków.

Konferencje naukowe to nie jedyna inicjatywa edukacyjna Pomorskiej Izby Adwokackiej. Zainicjowaliście także program edukacyjny „Adwokat przydaje się w życiu”.

- Blisko trzy lata temu rozpoczęliśmy ten program w celu podniesienia poziomu świadomości prawnej wśród młodzieży, nauczycieli, ale także seniorów. Media codziennie donoszą o starszych osobach wykorzystywanych przez nieuczciwych kontrahentów, czy wręcz oszustów. Podczas spotkań z seniorami, adwokaci naszej izby przestrzegają przed tego rodzaju zdarzeniami. Mówią także o prawach konsumenta, pacjenta, czy kwestiach związanych z prawem spadkowym.

Z kolei, młodzież często nie jest świadoma, że swoim zachowaniem wypełnia znamiona przestępstw – na przykład w ramach działań w Internecie. Podczas spotkań w szkołach z młodzieżą mówimy także o prawach przysługujących obywatelowi w wypadku zatrzymania przez policję czy przeszukania w miejscu zamieszkania. Do tej pory w ramach programu obyło się kilkaset spotkań z młodzieżą i seniorami, w których wzięło udział ponad osiem tysięcy osób. Cieszy nas bardzo, że nasza inicjatywa została doceniona przez Naczelną Radę Adwokacką, dzięki czemu program jest realizowany także przez inne izby adwokackie w Polsce. Ostatnią naszą inicjatywą jest newsletter skierowany do biznesu – chcemy w kolejnych wydaniach informować przedsiębiorców o wchodzących w życie zmianach w prawie, wdrożonych lub planowanych pracach legislacyjnych oraz najnowszym orzecznictwie dotykającym problematyki istotnej z punktu prowadzenia własnego biznesu. Autorzy biuletynu za szczególne obszary zainteresowania przyjmują takie dziedziny prawa jak: prawo nowych technologii, prawo inwestycyjne i nieruchomości, prawo podatkowe, prawo spółek handlowych oraz sądownictwo arbitrażowe. Zainicjowaliśmy także pomoc tzw. frankowiczom. Tę inicjatywę podjęliśmy z uwagi na zbliżający się okres przedawnienia dla znacznej liczby osób, którym udzielono kredytów w latach 2007 i 2008, jak również ze względu na wzmożoną aktywność w tej sferze podmiotów nieprofesjonalnych – mam tu na myśli tzw. kancelarie odszkodowawcze.

Pomorska Izba Adwokacka jest liderem inicjatyw edukacyjnych adwokatury?

- Nie aspirujemy do takiego tytułu. To nie sport. Staramy się, na miarę możliwości naszej izby, dostrzegać potrzeby społeczne i wychodzić in naprzeciw poprzez różnego rodzaju inicjatywy edukacyjne. Stawiamy na edukację także dlatego, żeby podnieść ogólny poziom świadomości prawnej społeczeństwa. Uważamy, że tego rodzaju działania stanowią obowiązek adwokatury. Siłą rzeczy nasze działania są adresowane głównie do mieszkańców województwa pomorskiego, choć w wypadku konferencji naukowych liczymy na udział uczestników z całej Polski. Rejestrację udziału w konferencji Prawo sportowe rozpoczniemy 22 września. Konferencja odbędzie się 9 listopada w Wyżej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.