Prezydent Andrzej Duda uważa, że Krajowa Rada Sądownictwa wymaga naprawdę "głębokiej" reformy; zgadza się ze zmianami zaproponowanymi przez ministra sprawiedliwości - powiedziała w czwartek szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Projekt zmian ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa rząd przyjął 7 marca. Przewiduje on m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszona miałaby zostać także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów. Według MS, ma to zobiektywizować tryb wyboru kandydatów, bo dotąd o wyborze członków Rady "decydowały w praktyce sędziowskie elity".

W Sejmie kluby PO, Nowoczesna i PSL złożyły wnioski o odrzucenie rządowego projektu w pierwszym czytaniu; wnioski nie zostały przyjęte. Sejm odrzucił natomiast projekt zmian ustawy o KRS zgłoszony przez opozycję.

Sadurska była pytana w radiowej Trójce, czy jest prawdopodobieństwo, że prezydent zgłosi weto, jeśli w ustawie pozostanie zapis o wygaszeniu kadencji obecnych członków KRS. Szefowa Kancelarii Prezydenta podkreśliła, że Andrzej Duda ma "wątpliwości" związane z tym zapisem.

"Prezydent ma wątpliwości do właśnie jednego z elementów, czyli propozycji wygaszania mandatów członków obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Rozmawiał w tej sprawie z ministrem sprawiedliwości (Zbigniewem) Ziobro" - powiedziała.

Sadurska zwróciła uwagę, że 12 kwietnia Ziobro wniósł do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją ustawy z 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, w części dotyczącej sposobu wyboru członków Rady oraz ich kadencji. Dodała, że trwają prace parlamentarne nad projektem ustawy i - jak wskazała - prezydent "uzależni swoją decyzję" od finalnej ustawy oraz od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Szefowa Kancelarii Prezydenta podkreśliła również, że prezydent "zgadza się ze zmianami proponowanymi przez ministra Ziobro". "Uważa, że Krajowa Rada Sądownictwa wymaga naprawdę głębokiej reformy" - zaznaczyła. Sadurska oceniła, że obecnie KRS jest "upolityczniony" i wielokrotnie "wypowiadał się na tematy polityczne".