statystyki

Europejski Big Brother: UE będzie zbierać odciski palców i skanować twarze?

autor: Jakub Kapiszewski, Dominika Ćosić15.10.2015, 07:48; Aktualizacja: 15.10.2015, 12:21
Pierwotnie projekt ten zakładał zbieranie danych (m.in. odcisków palców czy skanów siatkówki) jedynie od osób spoza państw członkowskich, wjeżdżających na teren Wspólnoty

Pierwotnie projekt ten zakładał zbieranie danych (m.in. odcisków palców czy skanów siatkówki) jedynie od osób spoza państw członkowskich, wjeżdżających na teren Wspólnotyźródło: ShutterStock

Paryż proponuje, aby Unia zbierała odciski palców od wszystkich obywateli krajów członkowskich. Oraz skanowała ich twarze.

Reklama


Reklama


Francuzi chcą wykorzystać kryzys migracyjny i związane z nim zagrożenie terroryzmem jako pretekst do budowy bazy, w której znajdą się biometryczne dane każdego obywatela UE. Miałaby ona zostać wpisana w program „Smart borders”, czyli „Inteligentne granice”.

Pierwotnie projekt ten zakładał zbieranie danych (m.in. odcisków palców czy skanów siatkówki) jedynie od osób spoza państw członkowskich, wjeżdżających na teren Wspólnoty. System miał się składać z dwóch gigantycznych baz: wjazdu/wyjazdu oraz programu rejestrowania podróżnych. Francuzi idą jednak o krok dalej i nazywają proponowaną przez siebie wersję systemu rozszerzoną o obywateli Unii „wartością dodaną”.

Do 29 października potrwają konsultacje społeczne na szczeblu unijnym ws. „Smart Borders”. Jednocześnie Agencja Unii Europejskiej ds. Zarządzania Operacyjnego Wielkoskalowymi Systemami Informatycznymi (EU-LISA) prowadzi pilotaż techniczny urządzeń na terenie 12 państw unijnych. – W związku z kryzysem pojawia się chęć przyśpieszenia prac nad programem – komentuje w rozmowie z DGP europoseł Michał Boni.

Odważna propozycja Francuzów nie dziwi Katarzyny Szymielewicz, prezes Fundacji Panoptykon. – W przypadku technologii czy przepisów nadzorczych ich pierwotna, wąsko zakrojona funkcja bardzo często jest rozciągana na nowe kategorie i cele – uważa.

Pomysł Paryża został już przedstawiony unijnej Grupie Roboczej ds. Granic i według organizacji StateWatch był omawiany w trakcie ubiegłotygodniowego spotkania unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Luksemburgu.

Nieprzypadkowo też pomysł pojawił się właśnie teraz. Kilka miesięcy temu Paryż przeforsował ustawę, która dała tamtejszym służbom specjalnym znacznie większe uprawnienia w zakresie prowadzenia inwigilacji elektronicznej (mogą np. przechwytywać korespondencję mailową, a także zakładać podsłuchy bez sądowego nakazu). Teraz Francuzi chcą pójść jeszcze dalej i dać specsłużbom możliwość masowego przechwytywania każdego typu komunikacji. Prace nad takimi rozwiązaniami przyspieszyły po ataku na „Charlie Hebdo”. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • SOROKA(2015-10-15 23:09) Odpowiedz 30

  A NIE PROŚCIEJ WYTATUOWAĆ NUMER ID.NA RĘCE? BRZMI ZNAJOMO...

 • Amigo(2015-10-15 15:37) Odpowiedz 20

  czyli imigranci są pretekstem do większej inwigilacji obywateli.

 • Piesków świat!(2015-10-15 09:18) Odpowiedz 20

  Francuzi powinni sobie kupić jeszcze smycze, obroże i kagańce dla większego bezpieczeństwa

 • Kamil(2015-10-15 08:43) Odpowiedz 20

  Bardzo sprytne ale równie bardzo przewidywalne posunięcie. Tysiące imigrantów na 'krzywy ryj" przybywa do krajów UE, a my mamy się skanować, ważyć, mierzyć i za chwilę chipować. Wszystko dla naszego bezpieczeństwa.

 • f-ck off UE(2015-10-15 22:09) Odpowiedz 10

  Pilnujcie granic - MATOŁY, a nie róbcie jakiegoś big brothela.

 • nienienie(2015-10-15 09:09) Odpowiedz 10

  Ludzie nie zgadzajcie się na żadne wszczepania chipów pod skorę, kontrolowanie saitkówki...itp, To nie jest dobre dla nas tylko dla garstyki która chce nas kontrolować. Najlepiej spreparowac zagrozenia a potem kontrolowac ludzi niby dla ich dobra. Juz teraz ludzie ciagle cos "muszą". Kolejne narzedzie kontroli to kolejne stawienie pod scianą i zmuszanie. W kończu powiedza ci że jesli chcesz zyć, to musisz wykonywac rozkazy.

 • missusing(2015-10-15 15:58) Odpowiedz 10

  Tak jak się spodziewałam. Pierwsze co mówiłam przy 'kryzysie', ale nie spodziewałam się jednak, że tak szybko pójdzie. Czas się pakować i jechać w jakąś dzicz...

 • wegf(2015-10-16 07:11) Odpowiedz 00

  Proponuję obejrzeć do końca i poczytać o Bilderberg.
  https://www.youtube.com/watch?v=4odxFCUJijw

 • g(2015-10-16 09:19) Odpowiedz 00

  Jesli masz paszport biometryczny to twarz jest juz zeskanowana i pobrane odciski palców. Więc po co ten szum.

 • Beon Olindy(2015-10-15 14:59) Odpowiedz 00

  najpierw niech nauczą się strzec granic, a potem dopiero śnią o Orwellu...

 • ATOR_GZE(2015-10-15 19:43) Odpowiedz 00

  KRYZYS - REAKCJA - ROZWIĄZANIE !!!

  Klasyka gatunku, specjalnie doprowadzili do obecnego kryzysu, bo ich celem było właśnie to, a bez imigrantów by nie mieli pretekstu. Ni dajmy się Nabrać ! W POLSCE TYLKO KORWIN !!! Reszta polityków to w 80% jest na pasku takich ludzi od tych propozycji !!!

 • abc(2015-10-15 21:16) Odpowiedz 00

  Socjalizm rozwiązuje problemy nieznane w innych systemach politycznych.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama