MONIKA STRUS-WOŁOS o reformie adwokatury - Jesteśmy ostatnim krajem Unii Europejskiej, który nie ma jeszcze ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej. Uważamy, że jej uchwalenie powinno być priorytetem.
ROZMOWA
AGNIESZKA BOBOWSKA
Jutro rozpoczyna się Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Adwokatury, na którym samorząd przedstawi propozycje zreformowania palestry. Co chcecie zmieniać?
MONIKA STRUS-WOŁOS*
Dostrzegamy niedostatki sądownictwa dyscyplinarnego naszego samorządu. Chcemy tak zmienić przepisy, żeby było ono wolne od subiektywizmu. W sądownictwie powszechnym niedawno wprowadzono zasadę, że sędzia powinien wyłączyć się od rozpoznania sprawy nie tylko w razie rzeczywistej i osobistej więzi ze stroną, ale nawet jeżeli istnieje tylko takie prawdopodobieństwo. To tendencja europejska. Chcemy dostosować do tego kierunku nasze sądownictwo.
Co konkretnie proponujecie?
Uważamy, że oderwanie struktury sądów dyscyplinarnych od struktury izbowej zapewni obiektywizm orzeczeń i da poczucie gwarancji rzetelności decyzji sądu dyscyplinarnego osobom składającym skargi. Będziemy również dążyć do stworzenia informatycznego systemu wnoszenia skarg na adwokatów. Naszym wzorcem jest model amerykański, gdzie można złożyć skargę bez wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz w internecie.
Adwokatura chce usprawnienia systemu pomocy prawnej dla najuboższych. Dlaczego jest to takie ważne?
Polski sąd jest najdroższym w Europie. Konieczne jest obniżenie opłat sądowych. Szczególnie trudny dostęp do wymiaru sprawiedliwości mają osoby najuboższe. Uważamy, że uchwalenie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej powinno być priorytetem. Jesteśmy ostatnim krajem UE, który nie ma jeszcze tego typu ustawy. Brak uregulowania sprawia, że osoba uboga nie ma możliwości zasięgnięcia darmowej porady prawnej na koszt państwa.
Samorząd adwokacki proponuje również wprowadzenie zasady „zawód sędziego – koroną zawodów prawniczych”. Na czym ma ona polegać?
Sędziami nie powinny być osoby, które dopiero co odbyły aplikację sędziowską. Uważamy, że najlepiej w tej roli sprawdziliby się prawnicy praktycy wykonujący wcześniej zawód prokuratora, adwokata czy radcy prawnego. Ważne jest zatem, żeby zdobywali oni swoje doświadczenie po drugiej stronie stołu sędziowskiego.
*Monika Strus-Wołos
członek Naczelnej Rady Adwokackiej, przewodniczącaKomisji Programowej Zjazdu.