TRZY PYTANIA DO Anny Cudnej-Wagner, wspólnika w kancelarii FKA Furtek Komosa-Aleksandrowicz - Opcje walutowe nie mają szczęścia do ustaw. Żaden projekt się nie przebił. Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu będzie rozpatrywany kolejny projekt. Jak jego autorzy chcą rozwiązać problem opcji walutowych?
AGNIESZKA BOBOWSKA
ANNA CUDNA-WAGNER
W projekcie przewidziano trzy główne rozwiązania. Proponowana jest dopuszczalność wystąpienia przez przedsiębiorcę z roszczeniem o zmianę wysokości lub sposobu spełnienia świadczenia w przypadku zobowiązań wynikających z opcji walutowych. Projektodawcy wprowadzają również zmiany w postępowaniu egzekucyjnym. Projekt zakłada bowiem niedopuszczalność wszczęcia postępowania egzekucyjnego przeciwko przedsiębiorcy oraz zawieszenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego, jeżeli postępowanie sądowe zostało wszczęte w związku ze zobowiązaniami dotyczącymi opcji walutowych. Trzecim środkiem, który ma przyczynić się do wychodzenia z impasu, powinno być, zdaniem autorów, zwolnienie od opłaty sądowej pozwu o zmianę sposobu wykona- nia zobowiązania, wysokości świadczenia bądź rozwiązanie umowy oraz dotyczących waloryzacji sądowej.
Komisja Finansów Publicznych skrytykowała projekt i wniosła o jego odrzucenie przez Sejm. Czy mamy do czynienia z kolejną nieudaną próbą rozwiązania problemu opcji?
Przede wszystkim proponowane rozwiązania budzą wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjnej zasady równości wobec prawa. Ponadto wobec każdego z rozwiązań można sformułować szereg zarzutów szczegółowych. Tytułem przykładu wskazać można, że niedopuszczalność wszczęcia jakiejkolwiek egzekucji przeciwko przedsiębiorcy oraz zawieszenie egzekucji prowadzonej na podstawie bankowych tytułów egzekucyjnych obejmuje wszystkie sytuacje, w których przedsiębiorca wszczął postępowanie sądowe ze zobowiązań dotyczących opcji walutowych.
Jakie konsekwencje niesie proponowany projekt dla przedsiębiorców?
Autorzy projektu zapomnieli, że sytuację każdego przedsiębiorcy należy oceniać indywidualnie. W konsekwencji proponują jednakowe traktowanie każdego przedsiębiorcy posiadającego zobowiązania z opcji, niezależnie od okoliczności zawarcia umów opcji oraz obecnej sytuacji przedsiębiorcy. Zgodnie z projektem zwolniony od opłaty sądowej będzie zarówno przedsiębiorca, który uzyskałby takie zwolnienie na podstawie obecnie obowiązujących przepisów, jak również przedsiębiorca, którego sytuacja umożliwia ponoszenie kosztów procesu.