Należy się on członkom najbliższej rodziny zmarłego, którzy zostali pominięci w testamencie. Pozwala domagać się od spadkobierców zapłaty określonej kwoty, a jego wysokość gwarantuje ustawa.

Czy dzieci mają prawo do zachowku

Ojciec sporządził testament i cały spadek przepisał swojej drugiej żonie. Przed śmiercią obiecywał podarować mnie i mojej siostrze po jednej działce. Jednak słowa nie dotrzymał. W związku z czym nie mamy żadnej korzyści w spadku po nim. Czy w takiej sytuacji możemy żądać od macochy wypłaty zachowku?

Czy można żądać zachowku od obdarowanego

Moja matka przed śmiercią dokonała darowizn na rzecz syna mojej siostry. Darowizny te wyczerpały cały spadek. Czy w takiej sytuacji obdarowany będzie zobowiązany do wypłaty należnego mi zachowku?
Czy brak w testamencie to pozbawienie zachowku
Matka zawsze odgrażała się, że mnie wydziedziczy, ponieważ wcześnie wyprowadziłam się z domu i rzadko ją odwiedzałam. Okazało się, że sporządziła testament i cały spadek zapisała mojemu bratu. Czy to oznacza, że nie mam prawa do zachowku?
Czy wysokość zachowku gwarantuje ustawa
Ojciec przed śmiercią sporządził testament i do całego spadku powołał moją siostrę. Zamierzam zażądać od niej wypłaty zachowku. Czy to prawda, że jego wysokość co do zasady wynosi połowę wartości udziału, jaki przypadałby mi, gdyby ojciec nie sporządził testamentu i dziedziczyłabym z ustawy?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.