Dlaczego inwestor przy nabyciu uzbrojonej działki budowlanej powinien zadbać o pozwolenie wodnoprawne?
Przedsiębiorca, który jest zainteresowany nabyciem funkcjonujących urządzeń wodnych (np. urządzeń kanalizacyjnych), jeszcze przed zawarciem umowy powinien złożyć wniosek o przeniesienie na niego pozwolenia wodnoprawnego wydanego w stosunku do tych urządzeń.
Zagadnienie pozwoleń wodnoprawnych reguluje ustawa z 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (p.w.) oraz ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (p.o.ś.). Unormowania tej drugiej ustawy określają tryb przenoszenia pozwoleń wodnoprawnych na inne podmioty.
Inwestor zainteresowany nabyciem tytułu prawnego do całej instalacji może złożyć wniosek o przeniesienie na niego praw i obowiązków wynikających z pozwoleń dotyczących instalacji, w tym pozwolenia wodnoprawnego. Decyzja o przeniesieniu pozwolenia wodnoprawnego wywołuje skutki prawne po uzyskaniu tytułu prawnego do instalacji (art. 191 ust. 1 pkt 1 p.o.ś.). Ponadto pozwolenie wodnoprawne wygasa, jeżeli podmiot, na rzecz którego zostało ono wydane, przestał być prowadzącym instalację. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zainteresowany nabyciem instalacji złożył wniosek o przeniesienie pozwolenia wodnoprawnego i został on rozpatrzony pozytywnie (art. 193 ust. 1 pkt 2 p.o.ś.). Wówczas wnioskodawca nabywa uprawnienia wynikające z pozwolenia wodnoprawnego, jakie zostało wydane w stosunku do później nabywanej infrastruktury czy instalacji liniowej.
Wniosek o przeniesienie pozwolenia wodnoprawnego powinien być złożony przez zainteresowanego przed nabyciem tytułu prawnego do całej instalacji. Jeżeli wniosek nie zostanie złożony przed nabyciem, to wówczas, w konsekwencji zbycia instalacji, pozwolenie wodnoprawne wygaśnie (dotychczasowy właściciel przestanie być bowiem prowadzącym instalację). Wówczas ustanie możliwość przeniesienia pozwolenia wodnoprawnego, gdyż nie będzie już czego przenosić.
Prawidłowość tego stanowiska potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny, który przyjął, że: (...) aby podmiot zainteresowany nabyciem tytułu prawnego całej instalacji, w tym spółka przejmująca inną spółkę, nabyła prawa i obowiązki wynikające z pozwoleń dotyczących instalacji związanych z ochroną środowiska, a także pozwoleń wodnoprawnych dotyczących eksploatacji instalacji, winna wcześniej wnieść o przeniesienie praw i obowiązków wynikających z pozwoleń, o których mowa. Jeżeli spółka przejmująca tego nie zrobi przed przejęciem łączącej się z nią spółki, to z mocy art. 193 ust. 1 pkt 2 pozwolenia, o których mowa, udzielone spółce przejmowanej wygasają i jako takie nie mogą już stanowić przedmiotu sukcesji. (II OSK 674/06).