Jeżeli gmina chce wynająć lub wydzierżawić nieruchomość, to ma obowiązek zorganizować przetarg. Nawet wówczas, gdy umowa ma obowiązywać dłużej niż trzy lata.
ORZECZENIE
Rada gminy nie może bez przetargu zawrzeć umów użytkowania, najmu lub dzierżawy nieruchomości, jeżeli nie są spełnione warunki określone w art. 37 ust.
2 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu zorganizowanie przetargu jest konieczne także wówczas, gdy umowa ma być zawarta na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony.
– Z art. 37 ust. 2 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami jasno wynika, że zawarcie umowy użytkowania, najmu lub dzierżawy nieruchomości bez przetargu jest dopuszczalne m.in. wówczas, gdy nieruchomość jest zbywana na rzecz osoby, której przysługuje pierwszeństwo w jej nabyciu, zbycie następuje między Skarbem Państwa a jednostką samorządu terytorialnego oraz między tymi jednostkami, zbycie następuje w drodze zamiany lub darowizny lub też na rzecz jej użytkownika wieczystego – uzasadniała wyrok sędzia Teresa Cisyk.
Warunki te muszą być spełnione także wtedy, gdy gmina chce zawrzeć umowę na okres nie krótszy niż trzy lata.
Z uwagi na takie wymogi prawne WSA w Opolu uchylił uchwałę Rady Gminy w Opolu. W uchwale tej rada wyraziła zgodę na zawarcie bezprzetargowej dwudziestopięcioletniej umowy dzierżawy nieruchomości gruntowej zabudowanej i niezabudowanej położonej na terenie miasta. Rada miasta uznała, że podjęcie uchwały wyrażającej zgodę na podpisanie takiej umowy bez przetargu jest konieczne właśnie wówczas, gdy nie zachodzą przesłanki z art. 37 ust. 2 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jeżeli bowiem przesłanki określone w tym artykule by zaistniały, to podpisanie umowy byłoby dopuszczalne bez podjęcia uchwały.
Z takimi poglądami nie zgodził się wojewoda opolski, który zaskarżył uchwałę do WSA w Opolu. W jego opinii nie można uznać, że jeżeli gmina podpisuje umowę na okres dłuższy niż trzy lata, to w każdym przypadku może podpisać taką umowę i nie musi organizować przetargu. Zdaniem wojewody bezprzetargowy tryb podpisania umowy dopuszczalny jest tylko i wyłącznie w przypadkach określonych w art. 37 ust. 2 i 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Z poglądami wojewody w pełni zgodził się WSA w Opolu, który przypomniał, że podpisując umowę dzierżawy, gmina miała obowiązek zorganizowania przetargu. Jest to bowiem podstawowy tryb zbywania, przekazywania w użytkowanie wieczyste, dzierżawy, najmu i użytkowania nieruchomości. Gmina, nie organizując przetargu, złamała więc prawo.
Sygn. akt II SA/Op 182/09