W spółce kapitałowej grono wspólników zmienia się zwykle na skutek zbycia udziałów. Konieczne jest do tego zawarcie umowy przez dotychczasowego wspólnika z osobą trzecią. W jaki natomiast sposób zmienia się skład wspólników spółek osobowych?
ikona lupy />
Anna Bajerska radca prawny, partner, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna
Spółki osobowe mają szczególny charakter. Dlatego do zmian w gronie ich wspólników dochodzi w nieco innym trybie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że w spółce osobowej zamiana wspólników może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy przewidziano to w umowie konkretnej spółki. Jeśli w umowie nie ma na ten temat żadnej wzmianki, to przeniesienie ogółu praw i obowiązków dotychczasowego wspólnika spółki osobowej na kogoś innego jest niedopuszczalne.
Jeżeli natomiast w umowie dopuszczono taką ewentualność, a jeden ze wspólników postanowi opuścić spółkę osobową, przekazując jednocześnie swoje uprawnienia i obowiązki na rzecz innej osoby, to powinien zawrzeć z nią pisemną umowę. Na podstawie takiego właśnie kontraktu nowy wspólnik wejdzie do spółki osobowej.
Będą go obowiązywać w takim przypadku zasady wynikające z umowy spółki osobowej aktualne na dzień jego przystąpienia do niej.
Co do zasady, aby roszada taka stała się skuteczna, wymagane jest uprzednie uzyskanie na nią pisemnej zgody wszystkich pozostałych wspólników spółki osobowej. Wymogu tego nie trzeba będzie spełniać, o ile ta ustawowa zasada zostanie odmiennie uregulowana w treści umowy spółki, na co ustawodawca zezwala. Zatem w umowie spółki można przewidzieć, że na dokonanie czynności takiej zmiany konieczna jest zgoda tylko części wspólników, bądź też w ogóle zrezygnować z obowiązku jej uzyskania.
Jeżeli zmiana dotychczasowego wspólnika na nowego w spółce osobowej dojdzie do skutku, to w jej wyniku nowy wspólnik wstępuje w ogół praw i obowiązków swojego poprzednika. Istotne jest również to, że za zobowiązania wspólnika występującego ze spółki – dotyczące uczestnictwa w spółce osobowej – oraz za zobowiązania samej tej spółki wspólnik występujący z niej oraz wspólnik przystępujący ponoszą solidarną odpowiedzialność.