Członkowie spółdzielni mieszkaniowych mają prawo przeglądać umowy i faktury dokumentujące wydatki poczynione przez zarząd. Jeżeli będzie on się dopuszczał nieprawidłowości, mogą oni wystąpić o lustrację spółdzielni, a nawet zwołać walne zgromadzenie w celu odwołania prezesa i jego zastępców.
Reklama

Czy dopuszczalne jest powiadomienie policji

Moja spółdzielnia zleciła bez przetargu firmie remontowo-budowlanej zlecenie ułożenia kostki brukowej na osiedlu. Cena ułożenia to 49 zł za mkw. bez obrzeży i krawężników, podczas gdy na rynku można znaleźć bez trudu firmy robiące to za mniej niż 30 zł. Firma należy do zięcia prezesa spółdzielni. Czy mogę złożyć wniosek o popełnieniu przestępstwa działania na szkodę spółdzielni?

Czy wolno mi żądać odwołania prezesa

W czerwcu odbędzie się walne zgromadzenie w mojej spółdzielni mieszkaniowej. Czy mogę sam złożyć podczas obrad wniosek o odwołanie prezesa?

Czy mogę wnioskować o dokonanie lustracji

Mam dowody na to, że w mojej spółdzielni dochodzi do wielu nieprawidłowości. Czy mogę złożyć wniosek do związku rewizyjnego o przeprowadzenie lustracji spółdzielni?

Czy jestem uprawniony do przeglądania faktur

W administracji spółdzielni powiedziano mi, że nie mogę przeglądać żadnych faktur, bo wszystko to, co jest związane z kontrahentami spółdzielni, jest objęte tajemnicą handlową. Czy spółdzielnia ma prawo powoływać się na takie argumenty?

Czy mogę sprawdzić wydatki z funduszu

Wszyscy moi sąsiedzi narzekają na marnotrawienie pieniędzy z funduszu remontowego. W bloku mamy obdrapane klatki i niedziałającą windę, a spółdzielnia wolała wybudować dla nas wielopomieszczeniowy śmietnik z klinkieru. Czy mogę sprawdzić, ile kosztowała inwestycja?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak spółdzielcy mogą sprawdzić wydatki dokonane w spółdzielni.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.