Spółka zatrudnia zespół naukowców, który opracował wynalazek. O udzielenie patentu może wystąpić pracodawca, jeżeli w umowie z pracownikami nie zastrzeżono inaczej.
Nie wszystkie nowatorskie rozwiązania mogą zostać opatentowane. Urząd Patentowy nie przyzna patentu m.in. na: odkrycia, metody matematyczne, gry czy wytwory mające jedynie charakter estetyczny. Co więcej, nie można się starać o opatentowanie wynalazku, którego wykorzystywanie byłoby sprzeczne z porządkiem publicznym lub dobrymi obyczajami.
Z wnioskiem o udzielenie patentu należy wystąpić do Urzędu Patentowego RP, który po przeprowadzeniu specjalnego postępowania w tzw. trybie badawczym podejmie decyzję, czy wynalazek może otrzymać ochronę wynikającą z udzielenia patentu. Aby decyzja urzędu była pozytywna, wynalazek musi spełniać następujące kryteria: być nowy, nadawać się do przemysłowego zastosowania, mieć poziom wynalazczy oraz zostać dostatecznie ujawniony w opisie zgłoszeniowym. Wynalazek posiada poziom wynalazczy, jeśli np.: nie wynika w sposób oczywisty ze stanu techniki, rozwiązuje problem bezskutecznie dotąd podejmowany przez znawców przedmiotu, zaspokaja nowe potrzeby społeczne itp.
Warto także dodać, że patent może być udzielony tylko wówczas, gdy wynalazek nie został ujawniony przez twórcę przed dokonaniem jego zgłoszenia do urzędu patentowego.
O patent starać się mogą twórca lub twórcy wynalazku. Jeżeli jednak rozwiązanie powstało w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy albo z realizacji innej umowy, prawo do uzyskania patentu przysługuje pracodawcy, chyba że strony ustaliły inaczej.
Patent udzielany przez Urząd Patentowy RP ma moc tylko na terytorium Polski. Oznacza to, że jego wynalazek w innych krajach nie będzie miał ochrony. Osoba, która otrzymała patent, ma prawo do wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy. Patent, tak jak niektóre inne prawa, można zbyć czy też przepisać na inną osobę. Twórca, jako osoba mająca prawo do korzystania z wynalazku, może upoważnić inne osoby do korzystania z niego na mocy umów licencyjnych. Maksymalny okres, na jaki udzielany jest patent, wynosi 20 lat.
PRZYKŁAD
Wynalazca powinien utrzymać swoje odkrycie w tajemnicy
Ujawnienie wynalazku następuje wówczas, gdy jakakolwiek osoba ma potencjalną zdolność zapoznania się z cechami charakterystycznymi wynalazku. Przykładem ujawnienia może być np. publikacja opisu wynalazku w ogólnodostępnej gazecie, nawet jeżeli gazeta ta ma bardzo mały nakład. Z powyższego wynika więc, że wynalazca powinien albo utrzymywać swoje odkrycie w tajemnicy, albo udostępniać je jedynie przy zastrzeżeniu poufności. Jeżeli tego nie zrobi, Urząd Patentowy nie przyzna ochrony patentowej.
Podstawa prawna
Ustawa z 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2001 r., nr 49, poz. 508).