Przewodnik po prawie

30 czerwca 2020 r.

W obliczu lockdown’u i wstrzymania działalności wielu firm dużo mówiło się o tym, kiedy i czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy. W tym zakresie regulacje prawne nie uległy zmianie i w dalszym ciągu pracodawca ma takie uprawnienie, ale wyłącznie w dwóch ściśle określonych przypadkach.

Prawo do urlopu wypoczynkowego. Co zmieniła epidemia koronawirusa?30 czerwca 2020 r.

Epidemia postawiła w trudnej sytuacji wielu pracodawców. Jednocześnie ogrom zmian, w tym projektów, które były dość dynamicznie zmieniane, mógł wprowadzić dozę niepewności co do aktualnego brzmienia praw pracowników w zakresie ich podstawowych uprawnień, w tym urlopów. Aktualnie obowiązujące regulacje tłumaczą eksperci DAS Towarzystwa Ochrony Prawnej.

29 czerwca 2020 r.

Nowelizacja kodeksu w zakresie art. 37a (i nie tylko) weszła w życie. Czas pokaże, czy zapełnienie więzień na skutek ukształtowania represyjnej polityki karnej, mającej służyć zapobieganiu rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz zwalczaniu skutków COVID-19 ‒ trzymajmy się bowiem tego kuriozalnego uzasadnienia dla wprowadzenia omawianych zmian ‒ było skutecznym środkiem.

Mgłosiek: Gang Olsena kontra Banda Marka Piegusa [REPLIKA]29 czerwca 2020 r.

Zaiste czuję się weteranem w starciach polemicznych z prokuratorem Tomaszem Szafrańskim na łamach DGP. Zdarzyło mi się już wcześniej wymieniać poglądy na kwestie szeroko pojmowanego prawa karnego w jego ujęciu materialnym i procesowym z wymienionym wyżej adwersarzem. Jest to zadanie ze wszech miar niewdzięczne, albowiem każdorazowo musi być realizowane w oderwaniu od znanych każdemu prawnikowi podstawowych reguł obowiązujących w tej dziedzinie prawa.

25 czerwca 2020 r.

Dotychczas niepodpisanie porozumienia w sprawie obniżenia wymiaru czasu pracy przez przedstawicieli załogi blokowało możliwość jego wprowadzenia. Sytuacja uległa jednak zmianie po wejściu w życie tarczy antykryzysowej 4.0

Obniżony czas pracy: Przedstawiciele załogi nie chcą podpisać porozumienia. Co robić?25 czerwca 2020 r.

Jestem pracodawcą. W zakładzie pracy nie działa zakładowa organizacja związkowa. Natomiast przedstawiciele pracowników nie zgodzili się podpisać porozumienia w sprawie obniżenia wymiaru czasu pracy z powodu COVID-19. Mimo to chciałbym obniżyć wymiar czasu pracy podwładnym. Czy i ewentualnie w jaki sposób mogę to legalnie zrobić?

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane