Przewodnik po prawie

9 czerwca 2020 r.

Jeśli czas obowiązywania określonej regulacji jest założony z góry, to reakcja karna nie powinna być zdeterminowana zasadą wyboru ustawy nowej

Uchylenie rozporządzeń epidemicznych nie zniosło karalności czynów9 czerwca 2020 r.

W artykule „Uchylenie nakazów i zakazów a sprawy o wykroczenia, czyli (czy) czeka nas fala uniewinnień” (DGP z 18 maja 2020 r.) M. Bielski, Ł. Duśko i M. Szurman stawiają tezę, że z powodu uchylenia antycovidowych ograniczeń w poruszaniu się lub kontaktach z innymi osobami doszło do uchylenia karalności już popełnionych w czasie epidemii wykroczeń. Ma o tym przesądzać zasada stosowania ustawy nowej obowiązującej w czasie orzekania, wyrażona w art. 2 par. 1 kodeksu wykroczeń. Uważamy, że teza ta nie jest trafna.

8 czerwca 2020 r.

W odróżnieniu od zwykłej kradzieży, zagrożonej karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności, ta szczególnie zuchwała jest zagrożona karą od pół roku do 8 lat więzienia.

Nowe przestępstwa i procedury8 czerwca 2020 r.

Uchwalona przez Sejm czwarta wersja tarczy antykryzysowej znacznie rozszerza możliwość przeprowadzania rozpraw karnych na odległość. Do tej pory online można było dokonywać tylko wybranych czynności procesowych, jak np. przesłuchanie świadka w trybie art. 177 par. 1a kodeksu postępowania karnego. Ustawa znacznie poszerza katalog dopuszczalnych zdalnych spraw i czynności. Jest to podyktowane nie tylko względami bezpieczeństwa w okresie pandemii, ale, jak przekonywał w Sejmie Tomasz Szafrański z Prokuratury Krajowej, ograniczy czas i koszty wszystkich uczestników postępowania, od prokuratorów i pełnomocników, po strony czy oskarżycieli posiłkowych.

5 czerwca 2020 r.

pracownik praca

Tarcza 4.0 ma ułatwić utrzymanie miejsc pracy. Kontrowersje wśród pracowników budzą proponowane rozwiązania [SPRAWDŹ ZMIANY]5 czerwca 2020 r.

Rozwiązania zawarte w Tarczy 4.0 zapewnią wsparcie utrzymania miejsc pracy poprzez dostosowanie rynku pracy do wyzwań spowodowanych przez COVID-19 - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Rozwoju. Tarcza 4.0 m.in. umożliwia pracodawcy wysłanie pracownika na zaległy urlop, nawet bez jego zgody.

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane