Przewodnik po prawie

21 maja 2020 r.

W czwartek 14 maja 2020 r. Sejm uchwalił tarczę antykryzysową 3.0, czyli ustawę o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875). Większość jej przepisów weszła w życie 16 maja 2020 r. Regulacje z zakresu działania sądów, które opisujemy poniżej, obowiązują właśnie od tej daty. Jednym z założeń nowej tarczy jest ponowne uruchomienie sądów, których działalność została mocno ograniczona poprzednią ustawą tarczową. Ustawodawca zmierza w kierunku umożliwienia im działania w warunkach stanu epidemii, w tym z uwzględnieniem ogólnych zaleceń w zakresie ograniczania kontaktu oraz skupisk ludzi. Jednocześnie regulacja ta ma na celu również przyspieszenie toczących się postępowań.

Sądy pracy wreszcie wracają do pracy!21 maja 2020 r.

Wymiar sprawiedliwości zostaje uruchomiony po przerwie. Wznowieniu ulega także bieg zawieszonych terminów sądowych. Co więcej, na mocy nowych przepisów rozprawy będzie można przeprowadzać zdalnie lub zastąpić je posiedzeniami niejawnymi. Te i inne zmiany wpływają również na sprawy pracownicze

19 maja 2020 r.

Zgodnie z Tarczą 3.0 w czasie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii lub w przypadku zaprzestania działania placówek pocztowych operatora pocztowego świadczącego usługi powszechne, pełnomocnictwo pocztowe może zostać udzielone w formie pisemnej

Tarcza antykryzysowa 3.0: Terminy sądowe, Prawo spółdzielcze, pełnomocnictwo pocztowe i inne zmiany uchwalone "przy okazji"19 maja 2020 r.

14 kwietnia 2020 r. Sejm uchwalił kolejny pakiet regulacji zawarty w projekcie Ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Mający stanowić podstawę kolejnych mechanizmów prawnych chroniących niepewną sytuację przedsiębiorców na obecnym rynku („Tarcza 3.0).

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane